PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaczyński: Nie wiem, czy zmiany zasad w wyborach będą już od 2018 r.

  • PAP/JS    17 stycznia 2017 - 20:28
Kaczyński: Nie wiem, czy zmiany zasad w wyborach będą już od 2018 r.
Jarosław Kaczyński (fot. PiS/twitter)

• Nie wiem, czy wprowadzenie zasady ograniczenia do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będzie działało już od najbliższych wyborów - przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński w wyemitowanej rozmowie w TVP Kielce.
• Będziemy dążyli do tego - zapowiedział.
Jarosław Kaczyński był pytany w TVP Kielce, czy wybory samorządowe w 2018 r. powinny odbywać się na nowych zasadach, przy ograniczeniu do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Nie wiem czy Trybunał Konstytucyjny - bo pewnie to się znajdzie w TK, można przewidzieć, że się znajdzie - będzie interpretował konstytucję w ten sposób, że można to uczynić od razu, czy też uzna, że musi być okres, w którym to prawo wchodzi w życie, bo inaczej trzeba będzie potraktować to jako działanie prawa wstecz. A działanie prawa wstecz jest niedopuszczalne w naszej kulturze prawnej" - podkreślił prezes PiS.

Jak zaznaczył, "nie wie" czy to ograniczenie będzie działało już od najbliższych wyborów. "Będziemy dążyli do tego, żeby to działało od razu, ale powtarzam - decyzja ostateczna będzie należała do sędziów" - zadeklarował Jarosław Kaczyński.

O zmianach zasad w wyborach samorządowych Kaczyński mówił w niedzielę w Gdańsku. Podkreślił wówczas, że bardzo by chciał, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

W wywiadzie dla szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej, zapowiedział wprowadzenie "zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast". "Na pewno będziemy chcieli wprowadzić tę kadencyjność; natomiast decyzja co do tego, od kiedy będzie to funkcjonowało, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczył w wywiadzie udzielonym tylko gdańskiemu oddziałowi telewizji publicznej.

"Sądzę, chociaż nie mogę w tej chwili powiedzieć, że tak będzie na pewno, że większość sejmowa uchwali, że to wchodzi w życie od razu, ale na pewno to będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego i jest pytanie, jaka będzie odpowiedź Trybunału" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • rada, 2017-01-18 10:30:42

    Jeżeli pis wprowadzi ograniczenie kadencji dla wójtów i burmistrzów to pozostanie nam całkowity bojkot pisowskich wyborów.
  • góral, 2017-01-18 08:04:53

    Szkoda komentować - prawo jest na zielonej łace PiS a PAD podpisze nie czytając, ewentualnie konsultując w czasie puczu na nartach