PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaczyński o wyborach samorządowych w 2018 r.: Chcemy mocnego składu w każdym województwie

  • aw/PAP    29 stycznia 2017 - 15:52
Kaczyński o wyborach samorządowych w 2018 r.: Chcemy mocnego składu w każdym województwie
Spotkanie PiS w Kielcach (fot.twitter.com/pisorgpl)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę (29 stycznia) w Kielcach, że przed najbliższymi wyborami samorządowymi ugrupowanie oczekuje na kandydatów we wszystkich gminach.
• „Chcemy mocnego składu w każdym województwie" – podkreślił polityk.
Lider PiS spotkał się w Kielcach z działaczami ugrupowania z woj. świętokrzyskiego. 

Kaczyński odniósł się m. in. do wyborów samorządowych. Jak mówił "uregulowania techniczne", które chce wprowadzić PiS w ordynacji wyborczej, mają "utrudnić możliwość fałszowania wyborów". "Chcemy wprowadzić zasadę dwóch kadencji już od najbliższych wyborów samorządowych. Wszystkie zmiany w ordynacji wyborczej mają na celu usunięcie patologii, a nie dobrych samorządowców" - dodał lider PiS.

Czytaj też: Kaczyński do burmistrzów: Powrotu nie bedzie, nawet po przerwie

"Oczekujemy kandydatów na samorządowców we wszystkich gminach. Chcemy mocnego składu w każdym województwie" - podkreślił Kaczyński.

W ocenie prezesa PiS, jeśli partia uzyska "satysfakcjonujący wynik w wyborach samorządowych, to będzie dużo łatwiej wygrać wybory parlamentarne w 2019 r." "Proszę państwa o mobilizację do ciężkiej pracy, abyśmy mogli zwyciężać kolejne wybory" - zaapelował Kaczyński do działaczy.

Kaczyński odniósł się także do planowanej reformy służby zdrowia i sądownictwa. W jego ocenie reforma służby zdrowia jest sprawą "ogromnej wagi". "Nie możemy dalej tolerować obecnego systemu" - podkreślił polityk.

Jako "konieczną" określił z kolei reformę sądownictwa. "Ludzie bardzo nisko oceniają sądy. Obecny stan sądownictwa jest skandaliczny" - argumentował Kaczyński.

"Nie chcemy konfliktów, ale zmiana Polski będzie wywoływać sprzeciw grup interesu" - ocenił polityk.

Jak powiedział po zakończeniu spotkania dziennikarzom wiceprezes świętokrzyskiego PiS, senator Krzysztof Słoń, było to w ostatnim czasie 13. spotkanie, które prezes PiS odbył z przedstawicielami ugrupowania w terenie. W Kielcach uczestniczyło w nim ponad 200 osób - m. in. świętokrzyscy samorządowcy PiS.

Słoń wyjaśniał, że omawiano "najpilniejsze ustawy", które właśnie są procedowane lub będą procedowane w najbliższym czasie. "Można by powiedzieć ustawy ustrojowe, które - jak już zdążyliśmy pokazać - zmieniają Polskę" - ocenił senator.

Senator zaznaczył, że dużo rozmawiano o najnowszych propozycjach PiS związanych z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, ale także i parlamentarnymi, do Parlamentu Europejskiego i prezydenckimi. Dodał, że chodzi tu m. in. o kwestie techniczne związane z funkcjonowaniem lokali i komisji wyborczych, ochroną kart wyborczych, transmisje z lokali wyborczych.

Dyskutowano także o kadencyjności samorządowców, o wyborach bezpośrednich na radnych w mniejszych miejscowościach, oraz o tym, czy nie zmniejszyć liczby kandydujących na listach w wyborach proporcjonalnych.

Jak wyjaśniał Słoń, spotkanie było zamknięte, aby przedstawiciele PiS mogli "spokojnie" porozmawiać z władzami partii.

W konferencji zorganizowanej w Kieleckim Centrum Kultury uczestniczyli także: wiceprezes PiS, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS i KP PiS Beata Mazurek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i świętokrzyscy parlamentarzyści ugrupowania.

Na przyjazd lidera PiS przed wejściem do budynku oczekiwało kilkunastu członków świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prawo wyborcze - blog, 2017-01-30 15:45:49

    Powoli rozpoczyna się kampania wyborcza. Wszystkie partie przygotowują się do zbliżających się wyborów, chociaż dopiero mamy rok 2017, a więc jeszcze ponad półtora roku do wyborów! Po więcej komentarzy zapraszam na: prawowyborcze.com.pl