PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaczyński: Wygrane wybory samorządowe trzeba przygotować dobrą kampanią

  • PAP/AT    30 stycznia 2017 - 06:52
Kaczyński: Wygrane wybory samorządowe trzeba przygotować dobrą kampanią
Powinniśmy dążyć do tego, żeby partie były silniejsze - mówi prezes PiS (Jarosław Kaczyński, fot.pis.org.pl)

• PiS jest partią, w której "istnieje pewna dysproporcja, między bardzo dużym klubem parlamentarnym, a stosunkowo niewielkimi wpływami w samorządach". Chcemy to wyrównać - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Zdaniem Kaczyńskiego należy dążyć do tego, by partie w Polsce były silniejsze, bo to służy demokracji i prawom obywateli.
• Jeżeli partie są słabe, to silni są ci, którzy nie podlegają żadnej weryfikacji społecznej – ocenił polityk.
Lider PiS spotkał się w niedzielę w południe w Kielcach ze świętokrzyskimi działaczami partii. Udzielił też wywiadu TVP Kielce - program wyemitowano wieczorem.

Kaczyński był pytany o zadania, jakie stawia przed działaczami PiS podczas regionalnych konferencji, czyli - jak wyliczała dziennikarka - wybory samorządowe i zwiększenie liczebności partyjnych struktur.

"Cała nasza aktywność, aktywność rządu, władz wszelkiego rodzaju, gdzie jest w tej chwili PiS (…), ma składać się na budowanie poparcia dla naszej formacji. Ale to w ogromnej mierze zależy także od zachowania na poziomie niższym, regionalnym, także gmin i powiatów" - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński dodał, że wygrane wybory trzeba przygotować dobrą kampanią, trzeba także przygotować kandydatów. Jak mówił, PiS jest partią, w której "istnieje pewna dysproporcja, między bardzo dużym klubem parlamentarnym, a stosunkowo niewielkimi wpływami w samorządach". "Chcemy to wyrównać. Wobec tego potrzebni są nowi ludzie, rozbudowa partii. Partia, jak to inne partie w Polsce, nie jest specjalnie liczna. I to jest pewna choroba naszego życia publicznego" - ocenił polityk.

Zastrzegł, że nie żyjemy w czasach, w których partie, "nawet w państwach demokratycznych liczyły nawet miliony członków", ale partie w Polsce są mniej więcej wielkości funkcjonujących w pięciomilionowej Słowacji.

Czytaj też: PiS szykuje się do wyborów. Jakie ma plany?

"Powinniśmy dążyć do tego, żeby były silniejsze, bo to wbrew temu, co niektórzy twierdzą - mówię o ludziach, którzy zupełnie nie rozumieją mechanizmów życia społecznego - służy demokracji, służy prawom obywateli. Bo jeżeli partie są słabe, to silni są ci, którzy nie podlegają żadnej weryfikacji społecznej, którzy mogą działać, mieć ogromny wpływ i jednocześnie nikt ich o nic nie pyta, nie poddaje choćby takiej weryfikacji, jak wyborcza" - ocenił Kaczyński i wymienił m.in. silne grupy mające "pieniądze, wpływy medialne".

Jak mówił obywatel staje wobec sytuacji, "kiedy ci, którzy mają wpływ na społeczeństwo, są całkowicie poza jego zasięgiem". "Partie są w zasięgu obywatela, bo może odmówić partii poparcia, partia przegrywa wybory, i następuje zmiana. I w związku z tym potrzeba istnienia silnych, na dzisiejsze czasy - to czasy inne niż kilkadziesiąt lat temu - partii - jest po prostu potrzebą demokracji" - dodał Kaczyński.

"Chcemy działać dla Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla umocnienia polskiego systemu politycznego, czyli właśnie systemu partyjnego (…) i dzięki temu umocnienia polskiej demokracji" - podkreślił.

Jarosława Kaczyńskiego pytano, kiedy PiS przedstawi kandydatów na szefów lokalnych samorządów w przyszłorocznych wyborach, w kontekście zapowiedzi PO, że uczyni to latem. "Pewnie będzie to troszkę później, bo nie mamy zamiaru się ścigać. Nie mamy zamiaru w ogóle uczestniczyć w tym dyskursie, który naprawdę jest spychany w tej chwili przez PO na bardzo niski poziom.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.