PARTNER PORTALU
 • BGK

Kadencyjność w samorządach, Gowin: Samorządowcy będą przechodzić do polityki

 • PAP/AT    23 stycznia 2017 - 12:09
Kadencyjność w samorządach, Gowin: Samorządowcy będą przechodzić do polityki
Dwukadencyjność ma wielki atut: po dwóch kadencjach doświadczeni samorządowcy siłą rzeczy będą przechodzili do polityki ogólnopolskiej podnosząc jakość tej polityki - uważa wicepremier (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

• Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że jest zwolennikiem dwukadencyjności w samorządach, ale pod warunkiem wydłużeniu długości kadencji do pięciu lat.
• Zaskoczyła mnie deklaracja zmiany ordynacji samorządowej już od najbliższych wyborów - ocenił Gowin.
• To jest w oczywisty sposób sprzeczne z zasadą niedziałania prawa wstecz - uznał.
Gowin był pytany w wywiadzie dla portalu rp.pl o propozycje zmian w ordynacji samorządowej, zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi między innymi o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych.

"Zaskoczyła mnie ta deklaracja, że to będzie obowiązywało od kolejnych wyborów" - powiedział wicepremier.W jego opinii byłoby to "w oczywisty sposób sprzeczne z zasadą niedziałania praw wstecz".

Dodał, że rozmowy na ten temat rozpoczną się w "najbliższych dniach". "To, że dotychczasowi wójtowie czy prezydenci, którzy już pełnią te funkcje przynajmniej dwie kadencje, nie mogliby startować, wydaje mi się niedobre" - mówił Gowin. Dodał, że jest ciekaw opinii ekspertów PiS-u na ten temat.

Czytaj też: PiS chce wyborów samorządowych jeszcze w tym roku

Gowin podkreślił, że jest zwolennikiem dwukadencyjności w samorządach, ale pod warunkiem "wydłużeniu długości kadencji do pięciu lat". "Tak przewiduje program nie tylko Polski Razem, ale też wspólny program, który przygotowaliśmy z PiS-em i Solidarną Polską przed wyborami samorządowymi w 2014 roku" - przypomniał.

"Dwukadencyjność ma wielki atut: po dwóch kadencjach doświadczeni samorządowcy siłą rzeczy będą przechodzili do polityki ogólnopolskiej podnosząc jakość tej polityki" - argumentował wicepremier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-01-27 15:33:17

  "Burmistrz, posiadający zgodnie z ustawą olbrzymi zakres władzy, tworzy praktycznie tak skostniałe struktury, które uniemożliwiają jakąkolwiek rywalizację kandydatom w wyborach".
 • Bogdan Sitnicki, 2017-01-25 10:16:32

  Do skrócenie kadencji : • Nie pozwolę, aby wbrew fundamentom naszej demokracji, to prezes Kaczyński decydował o tym, kto może, a kto nie może startować w wyborach; prawo nie może działać wstecz – argumentuje prezydent Łodzi. • Oświadczyła, że będzie startować w najbliższych wyborach samorządowych..., bo tak się umówiła z mieszkańcami. HI, HI ...... Pani Zdanowska UMÓWIŁA SIĘ Z MIESZKAŃCAMI ......... ??? Pani Zdanowskiej myli się tył z przodem! Cyt. "prawo nie może działać wstecz" - powiada Pani Zdanowska. Wszystko się zgadza oprócz kasy - Prezes Kaczyński decyduje, iż prawo ma działać DO PRZODU!!! - NIE WSTECZ!!!!!!!  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-01-25 10:02:15

  Do skrócenie kadencji : cyt: " • Zaskoczyła mnie deklaracja zmiany ordynacji samorządowej już od najbliższych wyborów - ocenił Gowin. • To jest w oczywisty sposób sprzeczne z zasadą niedziałania prawa wstecz - uznał." UZNAŁ SKĄDINĄD ŚWIATŁY GOWIN!!! LUDZIE! CZY OPISANY PAN RA...DNY OD ŚWINEK DZIAŁA W OCZYWISTY SPOSÓB, CZY SPRZECZNIE Z ZASADĄ NIEDZIAŁANIA PRAWA WSTECZ??? :) CZY ELOKWENCJA KARDYNALNA SUBLIMUJE, A JEŚLI TAK, TO DLACZEGO? :):):)  rozwiń