PARTNER PORTALU
 • BGK

Kadencyjność w samorządach przesądzona? Kaczyński: Zmiany wejdą od razu

 • PAP/AT    21 stycznia 2017 - 20:04
Kadencyjność w samorządach przesądzona? Kaczyński: Zmiany wejdą od razu
Zmiany w ordynacji wyborczej dot. kadencyjności w samorządach "wejdą od razu" - zaznaczył prezes PiS (Jarosław Kaczyński, fot.wybierzpis.org.pl)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił pomysł ograniczenia do dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.
• Zapowiedział, że zmiana w samorządowej ordynacji wyborczej dot. kadencyjności w samorządach "wejdzie od razu".
• Uważamy, że jest to dopuszczalne i trzeba spróbować - podkreślił.
"Będzie tutaj zmiana i to taka zmiana wchodząca od razu. Trybunał Konstytucyjny pewnie będzie rozstrzygał ostatecznie, czy to jest dopuszczalne, ale my uważamy, że jest dopuszczalne i trzeba spróbować" - powiedział Kaczyński pytany w Radiu Łódź o ograniczenia do dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Odnosząc się do propozycji wprowadzenia przezroczystych urn wyborczych podkreślił:

"Jeśli będziemy mieli przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym i każdy obywatel będzie mógł zobaczyć co tam się dzieje, jeśli będą nowe reguły co do sposobu liczenia głosów z udziałem wszystkich członków komisji, jeśli karty będą musiały być przechowywane przez lata, to wtedy nadużycia będą trudniejsze".

Czytaj też: Kadencyjność w samorządach: Samorządowcy tylko dwie kadencje?

Pytany o protesty KOD, które towarzyszą jego spotkaniom w regionie Kaczyński zaznaczył, że się tym "w najmniejszym stopniu nie przejmuje". "Tym bardziej, że patrząc na twarze tych osób - to jest tylko domysł - ale obawiam się, że niektórzy z nich byli pracownikami dawnych organów bezpieczeństwa. Z kolei wydaje mi się, że widać tam też twarze osób specjalnej troski" - dodał lider PiS. Podkreślił, że nie będzie tego rozwijał, bo "wszyscy wiedzą, co to znaczy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (16)

 • nick, 2017-12-27 16:59:23

  Czekam na kadencyjność w sejmie
 • Amelia, 2017-04-25 08:17:44

  Wspanianie a wogóle to wymieniać całe gminy w małych miasteczkach, mniej patologii
 • podPIS, 2017-01-31 18:54:20

  Albo zgadzamy się co do tego, że pomimo swoich wad demokracja jest ustrojem możliwie najlepszym, wyzwalającym kreatywność i działanie ludzi, albo nie. W pierwszym przypadku musimy dać ludziom autentyczną władzę, by stworzyć prawdziwą demokrację, bo inna nie ma sensu. W drugim przypadku po prostu prz...estańmy głosić frazesy o wolności, dajmy się zaczipować i wróćmy od razu do niewolnictwa, tak będzie uczciwiej. Jeśli chcemy prawdziwej demokracji, to kadencyjność jest obowiązkowa, możemy dyskutować o jedno- dwu-kadencyjności, o wyborach powszechnych lub losowaniu, o jednorocznej kadencji lub czteroletniej. Ale wymiana rządzących musi być. Ja wprowadziłbym dwu-kadencyjność na wszystkich szczeblach samorządowych i władzach centralnych pochodzących z wyboru, łącznie z radnymi i posłami. W naszym systemie wyborczym, dzięki PO, które pogrzebało okręgi jednomandatowe, głosujemy na partie. Co za różnica, kto z tej partii będzie posłem? I tak jej przedstawiciel będzie realizował program partii. "Nie ważne, że to dobre dla Polski, ważne że to złe dla SLD" jak mawiał Leszek Miller.  rozwiń