PARTNER PORTALU
 • BGK

Kadencyjność w samorządach: Samorządowcy tylko dwie kadencje? Premier popiera

 • PAP/AT    18 stycznia 2017 - 08:44
Kadencyjność w samorządach: Samorządowcy tylko dwie kadencje? Premier popiera
Premier powiedziała, że nie wiązałaby propozycji dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z rozważaniem kadencyjności mandatu posłów czy senatorów (fot.fotolia)

• Powinna być wprowadzona dwukadencyjność wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - oceniła premier Beata Szydło.
• Jej zdaniem dyskusji nad kadencyjnością samorządowców nie należy wiązać z kwestią kadencyjności posłów czy senatorów, bo to zupełnie inna kwestia.
"Być może, że powinno to polegać na tym, że kadencja będzie wynosiła pięć lat, byłby ten okres dziesięcioletni" - podkreśliła, odnosząc się do kadencyjności samorządowców. "Dla wielu samorządów będzie to z korzyścią" - dodała na antenie TVN24 szefowa rządu.

W niedzielę (15 stycznia) prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Odnosząc się do tej propozycji lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że jego partia popiera i sama zgłaszała ten pomysł. Mówił, że Nowoczesna była też zawsze za dwukadencyjnością posłów.

Odnosząc się do tej propozycji premier powiedziała, że nie wiązałaby propozycji dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast "z rozważaniem kadencyjności mandatu posłów czy senatorów". "To jest zupełnie inna kwestia. Obawiam się, że jeżeli Ryszard Petru wrzuca do dyskusji nad kadencyjnością samorządowców kwestię kadencyjności posłów i senatorów, to nie po to, ażeby wprowadzić tę kadencyjność, tylko po to, ażeby zablokować wprowadzenie zmian w ordynacji samorządowej" - uznała Szydło.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • EWA, 2017-02-11 14:12:59

  Do nitka: otoz to !!!!
 • EWA, 2017-02-11 14:10:48

  Do ab: glupoty ab gadasz! kadencyjnosc to kwestia zmiany ludzi , ktorzy sa odwiecznie narazeni na uklady kolesiostwo przestepstwa czynione na rzecz swoich ludzi czy rodzin! dosyc to dosyc - tylko jak dla mnie to 2 kadencje 10 lat ??? toz to przeciez nic sie nie zmieni! kadencyjnosc to po 2 lata i to... z duza kontrola! przestepczosc wsrod samorzadowcow to ogolnokrajowe zjawisko gdyz dzialaja nie jako spolecznosci samorzadowe lecz ........... jako nowa forma ustanawiania to znaczy w praktyce lamania prawa! po co w takim razie ta pseudo zmiana????  rozwiń
 • nitka, 2017-01-29 10:05:32

  bardzo dobry pomysł bo PSL w POlsce lokalnej to układy i kliki kolesi i ich rodzin DOŚĆ!