PARTNER PORTALU
 • BGK

Kadencyjność wśród samorządowców popiera też Nowoczesna

 • PAP/MN    17 stycznia 2017 - 08:17
Kadencyjność wśród samorządowców popiera też Nowoczesna
Ryszard Petru również postulował o ograniczenie kadencji samorządowców, ale też posłów. (fot. Nowoczesna/Twitter)

• Nowoczesna nie tylko popiera, ale sama zgłaszała pomysł ograniczenia kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast.
• Tak mówił we wtorek, 17 stycznia, lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Dodał, że jego partia "zawsze była" także za dwukadencyjnością posłów.
"Nie popieram, tylko sam zgłaszałem podobny pomysł" - powiedział Petru w TVN24, pytany czy popiera pomysł ograniczenia kadencyjności burmistrzów miast.

Jak podkreślił, Nowoczesna proponowała, aby ograniczyć kadencję burmistrzów "do przodu". "To nie może być działanie wstecz, bo Jarosław Kaczyński chce wprowadzić tak dwukadencyjność, że wszyscy prezydenci miast musieliby skończyć tę kadencję teraz, w związku z tym to jest niezgodne z konstytucją i z prawem, bo prawo nie może działać wstecz. Po drugie myśmy proponowali pierwotnie, żeby w ogóle (kadencję) posłów ograniczyć, żeby posłowie mieli dwie kadencję" - dodał.

Petru zaznaczył, że jest "przeciwny gmeraniu w ordynacji". "Nie ma powodów do tego, żeby zmieniać okręgi wyborcze, nie ma powodów, żeby wprowadzać przezroczyste urny, które akurat wprowadził Putin w Rosji - to nic nie zmieniło" - powiedział.

Czytaj też: Kaczyński chce zmian prawa wyborczego, aby przekonać o uczciwości wyborów

"Byliśmy zawsze za dwukadencyjnością dla posłów, dla burmistrzów i prezydentów, ale do przodu, tylko nie chcę przykładać ręki do zmiany ordynacji, która tak naprawdę służy wyłącznie PiS-owi" - podkreślił.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • prawica, 2017-01-18 09:35:52

  Kadencyjność w parlamencie Polskim czyż nie powinna być również ograniczona, bycie posłem osłem przez znaczną część życia jak Jarosław Kaczyński? Nie byłoby debilizmu przy przestrzeganiu norm zasad etyki,wzorując się na przodujących krajach demokratycznych .
 • Prawo wyborcze - blog, 2017-01-18 09:26:12

  Dyskusja w temacie idzie w bardzo dziwną stronę - nikt nie zastanawia się i nie pyta o sens wprowadzanej zmiany. Propozycja stała się przyczynkiem do zwykłej słownej przepychanki. Chciałbym, żeby się ktoś merytorycznie wypowiedział jaki jest sens wprowadzania ograniczenia liczby kadencji wójtów, bur...mistrzów i prezydentów miast oraz jaki jest sens wprowadzania ograniczenia liczby kadencji posłów i senatorów? Propozycji chyba nikt nie analizuje poważnie i pod kątem prawnym. Oczywiście, pomysł z wstecznym działaniem prawa jest całkowicie niepoprawny i tłumaczyć go można jedynie walką polityczną. Po kilka informacji na ten temat zapraszam na bloga: prawowyborcze.com.pl/zmiany-w-kodeksie-wyborczym-ograniczenie-liczby-kadencji-wojtow-burmistrzow-i-prezydentow-miast/  rozwiń
 • oho, 2017-01-17 14:34:46

  Petru znowu dostrzegł światełko nadjeżdżającego pociągu w tunelu ?