PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalisz, Dzień św. Józefa: Kilkuset robotników uczestniczy w pielgrzymce do św. Józefa

 • PAP    1 maja 2018 - 13:02
Kalisz, Dzień św. Józefa: Kilkuset robotników uczestniczy w pielgrzymce do św. Józefa
Ratusz w Kaliszu (Shutterstock.com)

22 poczty sztandarowe z całej Polski zgromadziły się we wtorek (1 maja) na wspólnej modlitwie w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W południe rozpoczęła się tu msza św. dla uczestników XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do św. Józefa.
W pielgrzymce uczestniczą przedstawiciele różnych grup zawodowych - np. górnicy, hutnicy, stoczniowcy, rzemieślnicy, marynarze oraz pracodawcy.

Podczas modlitwy zawierzają św. Józefowi swoje problemy. Po mszy św. pielgrzymi uroczyście dzielą się chlebem i składają kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, w sąsiedztwie Sanktuarium.

Prezydenta RP reprezentuje sekretarz stanu w kancelarii Andrzej Dera; wśród zaproszonych gości są wicewojewoda wielkopolska Marlena Maląg, władze Kalisza oraz parlamentarzyści z okręgu kalisko-leszczyńskiego.

O godz. 11.30 przed bazyliką zaprezentowały się 22 poczty sztandarowe, pół godziny później rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka.

Pielgrzymkę organizuje Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność". Pomysłodawcami pielgrzymki są ś.p. Lucjan Andrzejczak, były proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Św. Józefa oraz były przewodniczący NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa Jan Mosiński, dzisiaj poseł PiS z Kalisza.

- Przed uroczystą mszą św. na grobach Lucjana Andrzejczaka i o. Stefana Dzierżka, księży którzy przez wiele lat byli naszymi duchowymi przewodnikami, złożyliśmy kwiaty - poinformował przewodniczący NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska Południowa Jarosław Wilner.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu odbyła się w 1992 roku.

- Po okresie transformacji, po 1989 roku, z lekkim zażenowaniem obserwowałem, że kaliszanie tęsknią za poprzednim systemem - za okresem PRL-u. Kalisz wówczas był jedynym miastem wojewódzkim, gdzie jeszcze odbywały się pochody pierwszomajowe lewicy. Pamiętam, jak paradowały po ulicach miasta. To był powód, aby dzień 1 maja zaakcentować w jakiś inny sposób. Wtedy z nieżyjącym już księdzem prałatem Lucjanem Andrzejczakiem postanowiliśmy pomyśleć nad zagospodarowaniem tego święta. Ksiądz powiedział, że przecież mamy św. Józefa - patrona robotników, więc zróbmy coś. I tak się zaczęło - powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Jak dodał, początki organizowania pielgrzymki były trudne. - Naszykowaliśmy się na przyjazd dużej grupy pielgrzymów, było wydzielonych wiele miejsc na autokary, wyłączono z ruchu wiele ulic, policjanci pilnowali porządku, a przyjechał jeden autokar. W bazylice było prawie pusto. Byłem zdruzgotany, ale ówczesny ksiądz biskup Stanisław Napierała powiedział do mnie: "Panie przewodniczący, to co rodzi się w bólach, na pewno przyniesie trwałe owoce". Wtedy nie liczyłem, że ta pielgrzymka przetrwa, a dzisiaj organizowana jest już po raz 26. I co roku jest nas coraz więcej - powiedział parlamentarzysta.

Dzień św. Józefa jest obchodzony w Kościele od 24 kwietnia 1956 r. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka.

Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających. Wzywany jest także w przypadku chorób oczu i w sytuacjach beznadziejnych, zwłaszcza braku dachu nad głową.

Do Polski kult św. Józefa dotarł na przełomie XI i XII w., ale największy jego rozwój nastąpił w XVII i XVIII w. Kult ten propagowali karmelici i siostry wizytki. Centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa jest bazylika w Kaliszu. W kraju jest ok. 270 świątyń, którym patronuje ten święty, w tym kilkanaście - św. Józefa Robotnika.

Powstanie kaliskiego sanktuarium datuje się na XII wiek, początkowo była to kolegiata pw. św. Pawła. Ok. 1670 r. mieszkaniec pobliskiej wsi Szulec ufundował obraz św. Rodziny jako wotum dziękczynne św. Józefowi za uzdrowienie i umieścił go w kolegiacie kaliskiej. Obraz zaczął uchodzić za cudowny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ada, 2018-05-01 15:20:42

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.