PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz ma nietypową wypożyczalnię rowerów. Dla niepełnosprawnych

  • aw/PAP    10 sierpnia 2017 - 13:51
Kalisz ma nietypową wypożyczalnię rowerów. Dla niepełnosprawnych
17 rowerów trafiło do dzieci na ich użytek prywatny, a w wypożyczalni na razie są 4 rowery (fot.pixabay)

Wypożyczalnię trzykołowych rowerów rehabilitacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością uruchomiono przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Kaliszu. Rower umożliwi prowadzenie tym osobom aktywnego stylu życia - przekonuje koordynator projektu, nauczycielka Sylwia Baranowska.
Baranowska przy placówce prowadzi grupę wsparcia "Przystań" dla 200 rodziców dzieci niepełnosprawnych. Wypożyczalnia rowerów dla osób niepełnosprawnych to innowacyjny projekt w ramach działania tej grupy.

"Udało nam się pozyskać sponsora, dzięki któremu otrzymaliśmy łącznie 21 rowerów rehabilitacyjnych w różnych rozmiarach. Koszt jednego rowerka wynosi ok. 3 tys. złotych, rodziców nie byłoby stać na taki wydatek" - powiedziała Baranowska.

Jak wyjaśniła, 17 rowerów trafiło do dzieci na ich użytek prywatny, a w wypożyczalni na razie są 4 rowery. "Będzie ich więcej, bo czekamy na kolejną dostawę" - zapewniła nauczycielka.

Z wypożyczalni rower można wziąć na 2 tygodnie. "Rodzice zapisują się na listę, obecnie w kolejce czeka 30 chętnych. Taki rower umożliwia prowadzenie aktywnego stylu życia osobom dotkniętym niepełnosprawnością. Dzieci mogą nauczyć się jeździć, a przede wszystkim usprawnić umiejętności motoryki dużej" - powiedziała Baranowska.

Rower rehabilitacyjny, jak zapewniła nauczycielka, dostosowany jest do potrzeb każdego dziecka lub dorosłego, niezależnie od jego niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Mają specjalną konstrukcję, dzięki której są stabilne, wygodne i bezpieczne.

"Możliwość jazdy na rowerze sprawia mojej córce wielką radość. Już rano, tuż po przebudzeniu, prosi, że chce na rower" - powiedziała pani Agnieszka, mama 17-letniej Roksany upośledzonej w stopniu głębokim i niewidomej.

7-letnia Maja z autyzmem nie potrafiła jeździć na żadnym rowerze. "To jest jedyny rower, na który córka wsiadła i chce jeździć. Na innych nie potrafiła utrzymać równowagi" - powiedziała pani Iwona, mama Mai.

Firma, która przekazała rowery, chce stworzyć taką wypożyczalnię w każdym województwie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.