PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz. Prezydent Grzegorz Sapiński nie boi się posłów PiS: samorząd ma być niezależny od partii

  • Michał Wroński    8 marca 2018 - 17:07
Kalisz. Prezydent Grzegorz Sapiński nie boi się posłów PiS: samorząd ma być niezależny od partii
Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, stawia sprawę jasno: chcę startować w wyborach pod własnym nazwiskiem (fot. UM Kalisz)

O sytuacji w radzie miasta, relacjach z PiS-em i kulisach zamieszania z powiększeniem granic miasta rozmawiamy z Grzegorzem Sapińskim, prezydentem Kalisza.
  • Po tym, jak prezydent Kalisza zapowiedział odwołanie swoich dwóch zastępców, wśród koalicjantów zawrzało. Posłowie PiS chcą, aby Grzegorz Sapiński nie był brany pod uwagę jako kandydat zjednoczonej prawicy na prezydenta miasta w wyborach samorządowych.
  • Jeżeli oni nie pozwalają powiększyć miasta, to nie mają swoich wiceprezydentów – przedstawia swój punkt widzenia prezydent Sapiński.
  • Posłowie niech się zajmą rządzeniem w sejmie, a radni w radzie. Samorząd powinien być autonomiczny, a nie zależeć od linii partii – argumentuje prezydent Kalisza.

Szykuje się pan już na bezpartyjnego kandydata, czy jeszcze liczy na poparcie zjednoczonej prawicy? Bo z tym ostatnim może być chyba ciężko…

- Przede wszystkim chcę startować w wyborach pod własnym nazwiskiem. Jeśli partie polityczne będą chciały poprzeć moją osobę i moją wizję rozwoju Kalisza, to nie wykluczam takiej współpracy. Na pewno chcę współpracować z szeroko rozumianą centroprawicą. Pewnie też będę współpracował z ludźmi, którzy są bezpartyjni. Nie może być jednak tak, że mam nie popierać rozwoju swojego miasta, dlatego że partia ma jakiś interes w innej miejscowości czy powiecie.

Czytaj: Prezydent Kalisza chce odwołać swoich dwóch zastępców

Jeśli apel posłów PiS zostanie wysłuchany, to na poparcie zjednoczonej prawicy raczej pan nie będzie miał co liczyć.

- Skoro radni PiS wspólnie z radnymi innych partii głosowali przeciw możliwości ubiegania się o poszerzenie miasta, to o czym my tu mówimy? Moim obowiązkiem jest dbać o interes Kalisza. Jeżeli partie chcą zyskać sympatię mieszkańców innych miejscowości kosztem rozwoju mojego miasta, to ja się temu sprzeciwiam.

Czytaj: Prezydent Kalisza wstępuje do nowej partii Jarosława Gowina

Czyli w tej konkretnej sytuacji radni PiS-u, pana zdaniem, zagłosowali tak, jakby nie byli radnymi miasta Kalisza, ale radnymi innej miejscowości?

- Dokładnie tak. I dla mnie jest to niezrozumiałe. Zrobili to radni PiS, SLD, PO i jeszcze jednego ugrupowania, w którym są członkowie PSL.

Jaki jednak mieli interes w takim akurat głosowaniu?

- Na początku obecnej kadencji wystąpiłem z wnioskiem do wszystkich gmin graniczących z miastem o to, byśmy połączyli się w jeden organizm, uzyskali premię od rządu w postaci większego procentu od podatku i powołali wielkie miasto, z dużym terytorium, liczącym sto kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Stwierdzono jednak, że to zły pomysł, a z gminy Żelazków dostałem informację, że proces łączenia być może warto zacząć od współpracy. Kolejnym krokiem z mojej strony było powołanie zespołu urzędników, który miał wskazać osiedla bądź sołectwa będące urbanistycznie lub historycznie powiązane z miastem. Podniosła się oczywiście wrzawa, bo okoliczne gminy nie były zainteresowane poszerzaniem ich terytoriów. Poszliśmy zatem na kompromis i podjęliśmy decyzję, że nie będziemy kierować wniosku do MSWiA, ale przynajmniej przeprowadzimy konsultacje. W międzyczasie Rada Gminy Żelazków podjęła uchwałę, w której wyraziła chęć przyłączenia gminy Kalisz do gminy Żelazków. Wtedy wystąpiłem do radnych z wnioskiem o to, byśmy podjęli uchwałę o przyłączeniu gminy Żelazków do Kalisza. Wówczas zaczęto mówić, że to był żart gminy Żelazków.×
KOMENTARZE (1)

  • Ferdynand Barbasiewicz, 2018-03-12 14:13:02

    CO UCZYNIĆ, ŻEBY STWORZYĆ WARUNKI OBIEKTYWNEGO WYBORU NAJLEPSZYCH KANDYDATÓW DO PARLAMENTU, SENATU, NA MINISTRÓW, WOJEWODÓW, ITD. W SAMORZĄDACH ORAZ UZYSKAĆ WYRAŹNE PRZYSPIESZENIE ROZWOJU POLSKI. DOTYCZY TAKŻE UNII EUROPEJSKIEJ? Ferdynand Barbasiewicz, autor propozycji, Polityka kadrowa KAŻDEGO P...AŃSTWA NA ŚWIECIE w odniesieniu do kandydatów na posłów oraz kandydatów na wysokie funkcje kierownicze i przedstawicielskie wymaga koniecznej wstępnej selekcji psychologicznej. Nie powinno się dopuszczać ludzi niekompetentnych, z zaburzeniami osobowości mających ukrytą potrzebę dominowania, robienia zła innym, neurotyków - różnych dewiantów, z zaburzeniami emocjonalnymi dwubiegunowymi, przewlekle chorych, ludzi którzy nie potrafią uczciwie sobie radzić w codziennym życiu. Można dobrać i dostosować narzędzia pomiaru w/w zaburzeń w obiektywnej selekcji psychologicznej kandydatów najbardziej obiektywnie wartościowych. Proponuję opracować swoistą szok listę skwantyfikowanych statystycznie rachunkiem prawdopodobieństwa zalet i wad rejonu wyborczego lub problemu krajowego, lokalnego z którego szukamy kandydatów na posła czy w odniesieniu do funkcji ministra, wojewody, prezydenta miasta, starosty lub burmistrza, wójta, dyrektora, prezesa, czy do sytuacji zadaniowych, itp. Zapraszamy np. 30 kandydatów bez względu na orientację polityczną i w ściśle określonym czasie, np. 2-3 godziny dla wszystkich ma zadanie w laptopie ułożyć program działania dla kandydata na posła np. z rejonu Pruszkowa,  rozwiń