PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta dla niepełnosprawnego. RPO zwraca uwagę samorządom

  • KDS    20 grudnia 2017 - 13:20
Karta dla niepełnosprawnego. RPO zwraca uwagę samorządom
Stare karty parkingowe przestały obowiązywać 1 lipca 2015 roku (fot. krakow.pl)

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, interweniował w sprawie niezgodnej z przepisami odmownej decyzji wydania karty przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
• Sytuacja miała miejsce w jednym z miast na terenie województwa śląskiego. 

• Kobieta, której urzędnicy odmówili wydania karty parkingowej przedstawiła ważne dokumenty. 

• Po interwencji RPO Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację niepełnosprawnej kobiecie, która legitymowała się aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. 

*****

W 2014 roku zaostrzyły się przepisy dotyczące wydania kart parkingowych dla niepełnosprawnych. To spowodowało, że większość dotychczasowych użytkowników musiała starać się o wydanie nowych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (potwierdzających, że spełniają nowe, zaostrzone warunki uzyskania kart).

Jak wskazuje RPO, od tej zasady istnieje pewien wyjątek. Dotyczy osób, co do których nie może być wątpliwości, że mają (jak stanowią przepisy po nowelizacji) „znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się”.

One nową kartę parkingową mogły otrzyma na podstawie starego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jednak musiały spełnić jeden warunek - że legitymują się znacznym stopniem niepełnosprawności i przyczyną niepełnosprawności są schorzenia narządu ruchu lub schorzenia neurologiczne, a dotychczasowe orzeczenie zawiera informację (tzw. „wskazanie”), że spełniały warunki do uzyskania karty parkingowej na dotychczasowych zasadach.

Czytaj więcej: Przywrócenie głosowania korespondencyjnego: Klamka jeszcze nie zapadła?

O wydanie nowej karty na powyższych zasadach starała się jedna z mieszkanek miasta w Śląskiem. Jednak urzędnicy z Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności odmówili jej wydania nowej karty parkingowej. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę niepełnosprawnej kobiety na tę odmowę.

- Powodem było to, że przedłożone przez nią orzeczenie o niepełnosprawności nie zawierało „wskazania” o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na dotychczasowych zasadach - tłumaczą w RPO. I jak wyjaśniają, problem w tym przypadku polegał na tym, że w czasach, z których pochodziło (nadal ważne) orzeczenie o niepełnosprawności (1999 r.), nie zamieszczano jeszcze „wskazań” o uprawnieniu do karty parkingowej. Ten element formalny orzeczenia wprowadzono dopiero w 2002 r.

Czytaj więcej: Głosowanie korespondencyjne może jeszcze być rozważane w Senacie

RPO "wyłapał" tę nieścisłość i zwrócił na nią uwagę we wniesionej od wyroku WSA skardze kasacyjnej. 13 grudnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał w tej sprawie wyrok. Przyznał rację rzecznikowi.

- Stwierdził, że w takiej sytuacji – skoro z treści orzeczenia o niepełnosprawności jednoznacznie wynika, że wnioskodawczyni spełnia przesłankę „znacznie ograniczonych możliwości poruszania się” – nie można odmawiać wydania karty parkingowej - tłumaczą przedstawiciele RPO.

Tym samym wyrok WSA, jak i akt Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o odmowie wydania karty parkingowej zostały uchylone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.