PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta do głosowania w formie książeczki czy płachty? PKW i BKW wolą się skonsultować

  • aw    14 kwietnia 2017 - 20:59
Karta do głosowania w formie książeczki czy płachty? PKW i BKW wolą się skonsultować
W poprzednich wyborach samorządowych karty do głosownia były powodem wielu niejasności (fot.naszalobzenica.pl)

Do końca czerwca Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje w sprawie kształtu kart wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych.
• Konsultacje zapowiedziała w Polskim Radiu 24 szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.

• Dodała, że po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a PKW podejmie decyzję, jak będzie ostatecznie wyglądała karta.

• Minister Tokaj zapowiedziała także szeroką akcję edukacyjną wśród wyborców, tak by każdy miał świadomość, jak wygląda karta i jak się nią posługiwać.

Beata Tokaj przypomniała, że propozycją do konsultacji ze strony PKW jest karta-broszura formatu A4. Alternatywą dla niej jest karta-płachta, gdzie na jednej stronie wydrukowane są nazwiska wszystkich kandydatów. Szefowa KBW przyznała, że karta-książeczka uznawana jest przez osoby przekazujące swoje opinie za poręczniejszą w użyciu. Zaznaczyła jednak, że swoich zwolenników ma także płachta.

Przypomnijmy, w marcu przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński informował, że w wyborach samorządowych w 2018 r. wyborcy będą głosować za pomocą karty do głosowania w formie książeczki.

Teraz minister Tokaj poinformowała, że PKW i KBW wystąpiły o opinię w sprawie kart do fundacji i stowarzyszeń zajmujących się samorządem i stanowieniem prawa oraz do organizacji osób niepełnosprawnych. Zapowiedziała konsultacje z młodzieżą i seniorami oraz szeroką akcję edukacyjną po tym, jak PKW zdecyduje o kształcie karty.

Beata Tokaj podkreśliła, że PKW i KBW wyciągnęły wnioski z sytuacji z wyborów samorządowych w 2014 roku i dlatego książeczka proponowana do konsultacji ma na pierwszej stronie czytelną instrukcję, także w postaci obrazkowej. Listy kandydatów są natomiast wyraźnie oddzielone i poprzedzone spisem treści. Szef KBW zaznaczyła, że podobne karty do głosowania stosowane były w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, w których liczba głosów nieważnych była znacząco mniejsza niż w 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Marek Król, 2017-04-19 17:59:41

    Do Rebus: I dla analfabetów wprowadzić symbole/piktografy/.Gdybym startował proszę o koronę,a nie berło /łatwo pomylić/
  • Rebus, 2017-04-18 10:43:45

    Dla średnio rozgarniętych wyborców wystarczą książeczki. Płachty wprowadzić jedynie dla idiotów.