W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia. Zakres informacji w karcie martwego urodzenia został rozszerzony o informacje, które dotychczas zawarte były tylko w karcie urodzenia.
Rozporządzanie ministra zdrowia zmienia poprzedni dokument z 12 stycznia 2015 r. w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia. Wprowadza ono nowe wzory formularzy (publikujemy je w dziale Multimedia).
Rozporządzenia wprowadza zmiany merytoryczne w karcie martwego urodzenia. Jak tłumaczy Ministerstwo zdrowia, wynikają z ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.
Oznacza to, ze zakres informacji w karcie martwego urodzenia został rozszerzony o informacje, które dotychczas zawarte są tylko w karcie urodzenia, tzn.:
- informacje o stanie zdrowia dziecka: długość, ciężar ciała;
- informacje o ciąży i porodzie: okres trwania ciąży, wielorakość i miejsce porodu;
- dane o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka;
- miejsce zamieszkania rodziców dziecka, w tym okres ich przebywania na terytorium RP na obszarze danej gminy, o ile są znane, oraz wykształcenie rodziców dziecka, pozyskiwane przez podmiot wykonujący działalność leczniczą.
Resort zdrowia tłumaczy, że zmiana ta była wielokrotnie postulowana przez Główny Urząd Statystyczny, Instytut Matki i Dziecka oraz inne podmioty analizujące funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia dzieci i umożliwi pełną ocenę funkcjonowania systemu opieki perinatalnej, w tym prowadzenia analiz porównawczych krajowych i międzynarodowych między innymi, dotyczących umieralności okołoporodowej.
- Porównywalność danych w skali europejskiej pozwoli na ocenę jakości opieki, obserwowanie zbieżności pewnych trendów i ewaluowanie działań w zakresie opieki zdrowotnej w okresie okołoporodowym. Jednocześnie pozyskiwanie wnioskowanych danych statystycznych dotyczących urodzeń przez Główny Urząd Statystyczny jest konieczne dla prowadzenia polityki społecznej i gospodarczej państwa – czytamy w uzasadnieniu.
Zakres merytoryczny karty urodzenia (załącznik nr 1 do rozporządzenia) pozostaje bez zmian.
- Problem pojawia się, kiedy płci przedwcześnie urodzonego zmarłego dziecka nie da się określić, a bez tej informacji nie można uzyskać aktu urodzenia z adnotacją (w rubryce "uwagi" urzędnik wpisuje, że dziecko urodziło się martwe). Z kolei bez odpisów aktu urodzenia z wpisem o martwym urodzeniu dziecka rodzice czy też ubezpieczona matka nie mogą ubiegać się o świadczenia takie jak zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński czy skrócony urlop macierzyński – podnosił RPO.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.