PARTNER PORTALU
  • BGK

Karty martwego urodzenia. Trzeba podać nie tylko płeć dziecka

  • AW    14 grudnia 2017 - 15:47
Karty martwego urodzenia. Trzeba podać nie tylko płeć dziecka
Problem pojawia się kiedy płci przedwcześnie urodzonego zmarłego dziecka nie da się określić (fot.pixabay)

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia. Zakres informacji w karcie martwego urodzenia został rozszerzony o informacje, które dotychczas zawarte były tylko w karcie urodzenia.
Rozporządzanie ministra zdrowia zmienia poprzedni dokument z 12 stycznia 2015 r. w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia. Wprowadza ono nowe wzory formularzy (publikujemy je w dziale Multimedia).

Rozporządzenia wprowadza zmiany merytoryczne w karcie martwego urodzenia. Jak tłumaczy Ministerstwo zdrowia, wynikają z ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

Oznacza to, ze zakres informacji w karcie martwego urodzenia został rozszerzony o informacje, które dotychczas zawarte są tylko w karcie urodzenia, tzn.:

- informacje o stanie zdrowia dziecka: długość, ciężar ciała;
- informacje o ciąży i porodzie: okres trwania ciąży, wielorakość i miejsce porodu;
- dane o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka;
- miejsce zamieszkania rodziców dziecka, w tym okres ich przebywania na terytorium RP na obszarze danej gminy, o ile są znane, oraz wykształcenie rodziców dziecka, pozyskiwane przez podmiot wykonujący działalność leczniczą.

Resort zdrowia tłumaczy, że zmiana ta była wielokrotnie postulowana przez Główny Urząd Statystyczny, Instytut Matki i Dziecka oraz inne podmioty analizujące funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia dzieci i umożliwi pełną ocenę funkcjonowania systemu opieki perinatalnej, w tym prowadzenia analiz porównawczych krajowych i międzynarodowych między innymi, dotyczących umieralności okołoporodowej.

- Porównywalność danych w skali europejskiej pozwoli na ocenę jakości opieki, obserwowanie zbieżności pewnych trendów i ewaluowanie działań w zakresie opieki zdrowotnej w okresie okołoporodowym. Jednocześnie pozyskiwanie wnioskowanych danych statystycznych dotyczących urodzeń przez Główny Urząd Statystyczny jest konieczne dla prowadzenia polityki społecznej i gospodarczej państwa – czytamy w uzasadnieniu.

Zakres merytoryczny karty urodzenia (załącznik nr 1 do rozporządzenia) pozostaje bez zmian.

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich już dwa lata temu postulował nowe rozporządzenia do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Zwracał jednak uwagę na problemy wynikające z konieczności podania płci martwo urodzonego dziecka.

- Problem pojawia się, kiedy płci przedwcześnie urodzonego zmarłego dziecka nie da się określić, a bez tej informacji nie można uzyskać aktu urodzenia z adnotacją (w rubryce "uwagi" urzędnik wpisuje, że dziecko urodziło się martwe). Z kolei bez odpisów aktu urodzenia z wpisem o martwym urodzeniu dziecka rodzice czy też ubezpieczona matka nie mogą ubiegać się o świadczenia takie jak zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński czy skrócony urlop macierzyński – podnosił RPO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.