PARTNER PORTALU
  • BGK

Katarzyna Lubnauer: na tę chwilę porozumienie pomiędzy Nowoczesną a PO nie jest odwołane

  • PAP/rs    5 grudnia 2017 - 12:31
Katarzyna Lubnauer: na tę chwilę porozumienie pomiędzy Nowoczesną a PO nie jest odwołane
Na tę chwilę porozumienie pomiędzy Nowoczesną a PO nie jest odwołane - oświadczyła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubanuer. (Fot. mat. pras.)

Na tę chwilę porozumienie pomiędzy Nowoczesną a PO, w sprawie poparcia Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy nie jest odwołane - oświadczyła we wtorek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubanuer po spotkaniu z liderem PO Grzegorzem Schetyną.
• - PiS wrzuciło bandycką ordynację i w dużym stopniu to ona będzie determinować działania opozycji. Uważam, że jakiekolwiek dogadywanie się zanim powstanie ta ordynacja w ostatecznym kształcie, jest o tyle błędem, że PiS będzie musiał w większym stopniu dostosować się do naszych decyzji - mówi szefowa Nowoczesnej.

• - Na tę chwilę nie jest odwołane porozumienie dotyczące Rafała Trzaskowskiego - dodała Katarzyna Lubanuer. Zaznaczyła jednocześnie, że porozumienie to musi zostać zatwierdzone przez zarząd Nowoczesnej.

Kilkanaście dni temu Grzegorz Schetyna i ówczesny szef Nowoczesnej Ryszard Petru poinformowali, że poseł PO Rafał Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta stolicy; w przypadku jego zwycięstwa wyborczego, polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać wiceprezydentem Warszawy.

Lubnauer, która pod koniec listopada została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, wielokrotnie mówiła w mediach, że na razie nie ma porozumienia między Nowoczesną, a PO w sprawie kandydata na prezydenta Warszawy. We wtorek szefowa Nowoczesnej spotkała się z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną.

- Jestem pełna optymizmu, uważam że rozmowy idą w dobrym kierunku - oświadczyła Lubnauer po spotkaniu. Zapowiedziała, że opozycja będzie starała się zbudować szeroką koalicję dla Polski. Poinformowała też, że kolejne spotkanie ze Schetyną ma odbyć się jeszcze przed Świętami.

Lubnauer relacjonowała, że ze Schetyną rozmawiała m.in. o porozumieniu dotyczącym poparcia Rafała Trzaskowskiego w wyborach w Warszawie. - Przyjęłam do informacji to, że Rafał Trzaskowski ma szansę być naszym wspólnym kandydatem. Rozumiem w tej chwili oczekiwania warszawiaków, żeby człowiek, którego cenią miał szansę być ich kandydatem (na prezydenta stolicy). W związku z tym, oczywiście, w zależności od tego, jak będzie dalej wyglądać kwestia ordynacji wyborczej, myślę że zawrzemy porozumienia dotyczące również Warszawy - podkreśliła posłanka.

- Na tę chwilę nie jest odwołane porozumienie dotyczące Rafała Trzaskowskiego - dodała Lubanuer. Zaznaczyła jednocześnie, że porozumienie to musi zostać zatwierdzone przez zarząd Nowoczesnej. - Ja mam taką zasadę, że dopóki nie mamy żadnych wspólnych ustaleń, które są wiążąca, i dopóki nie ma umocowania w postaci decyzji zarządu, nie powinnam dzielić się z państwem tymi decyzjami - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Rada Krajowa Nowoczesnej wybierze zarząd partii 16 grudnia.

- Uważam, że pewne rzeczy stały się faktem, w związku z tym trzeba traktować je bardzo poważnie" - wskazała posłanka. Zaznaczyła, że wycofanie się z porozumienia dotyczącego Trzaskowskiego byłoby "złym prognostykiem na przyszłe rozmowy koalicyjne. - Uważam, że trzeba dogadać się, co do wszystkich miast, natomiast z niczego nie chcę się wycofywać - dodała Lubnauer.

Politycy rozmawiali również nt. porozumienia dot. dużych miast i sejmików wojewódzkich. - Na razie nikt z nas nie wie, jak będą wyglądały wybory do sejmików wojewódzkich, czy rad miast, a nawet w tej chwili nie możemy być pewni, czy będą bezpośrednie wybory na prezydentów i burmistrzów. Liczba niewiadomych uniemożliwia bardzo konkretne porozumienie - oświadczyła Lubnauer.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.