PARTNER PORTALU
 • BGK

Katowice: Półmetek kadencji Marcina Krupy. Co się udało?

 • aw/PAP    16 listopada 2016 - 15:54
Katowice: Półmetek kadencji Marcina Krupy. Co się udało?
Konferencja podsumowująca dwa lata rządów Marcina Krupy w Katowicach (fot.twitter)

• Poprawa wizerunku miasta należy do najważniejszych osiągnięć Katowic ostatnich lat - ocenił na półmetku swojej kadencji prezydent miasta Marcin Krupa.
• Oświadczył, że chce zrealizować wszystkie swoje obietnice wyborcze. To m.in. budowa basenów, nowych mieszkań i poprawa komunikacji.
Wśród spełnionych już deklaracji Krupy znalazło się m.in. zwiększenie budżetu obywatelskiego i utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych. Inne plany - jak linia tramwajowa na południe miasta, budowa krytych basenów i centrów przesiadkowych - mają być wkrótce zrealizowane.

"Wizerunek miasta jest dziś zupełnie inny. Mimo że Katowice są zaledwie miastem trzystutysięcznym, spokojnie rywalizujemy z wielkimi miastami naszego kraju" - powiedział Krupa na konferencji prasowej. Podkreślił, że do zmiany wizerunku przyczyniło się m.in. uznanie Katowic za miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, co poskutkowało organizacją wielu wydarzeń. "Jesteśmy miastem już rozpoznawalnym w przestrzeni europejskiej" - zaznaczył.

Ubiegając się przed dwoma laty o urząd prezydenta Krupa przedstawił dziesięciopunktowy program określony, jako "Umowa z mieszkańcami". Rok temu został on rozszerzony o zagadnienia dotyczące metropolii oraz walki o czyste powietrze. W środę przedstawił dziennikarzom raport z dwóch lat realizacji planu.

Krupa podkreślił, że dla niego najważniejsza jest ocena, jaką wystawią mu na koniec kadencji mieszkańcy. Nie zadeklarował jednoznacznie, że będzie ubiegał się o reelekcję, choć przyznał, że jest jest to bardzo prawdopodobne. "Dla mnie najważniejsza jest realizacja tych 10 punktów, to obiecałem wyborcom i z nich się z nich się będę rozliczał. Wezmę na barki wszystkie sukcesy, ale również - jeżeli takie będą - porażki. Na razie się na to nie zapowiada, idzie to dość dobrze" - oświadczył prezydent.

Pierwsze zobowiązanie wyborcze Krupy to aktywizacja mieszkańców poprzez budżet obywatelski. Dziś wynosi on w Katowicach 20 mln zł i jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich (ponad 68 zł na mieszkańca).

Władze Katowic spełniły obietnicę utworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych. Już ponad 30 stowarzyszeń zarejestrowało w nim swoją siedzibę, a ponad 100 skorzystało z oferty COP. W marcu 2015 roku prezydent powołał pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych. Łącznie w 2015 i 2016 roku na NGO przeznaczono 57,61 mln zł - mówił Krupa.

Jedna z najważniejszych deklaracji Krupy dotyczy budowy trzech krytych basenów 25-metrowych, zamiast parku wodnego. Po przeprowadzeniu badań geologicznych wskazano już lokalizację tych obiektów, wkrótce mają zostać zaprezentowane projekty. Na realizację tych inwestycji zabezpieczono 76 mln zł.

Prezydent zdeklarował też budowę co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie oraz remonty kapitalne komunalnych budynków mieszkaniowych. We wrześniu 2015 r. oddano do użytkowania budynek mieszkalny przy ul. Sławka z 55 lokalami, trwa budowa kolejnego, z 52 mieszkań. Wkrótce mają być też gotowe kolejne budynki wielorodzinne.

W październiku 2016 r. samorząd Katowic i BGK Nieruchomości zawarły porozumienie o współpracy w celu realizacji rządowego projektu Mieszkanie Plus. W Katowicach ma dzięki temu powstać ok. tysiąc mieszkań o łącznej powierzchni 45 tys. m kw.

Kolejne zobowiązanie Krupy dotyczyło zagwarantowania miejsc w żłobkach i przedszkolach. Od listopada 2015 do mają br. liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się o 170 (do prawie 800). Do 2018 r. mają powstać dwie kolejne placówki. Lokalne władze zdecydowały też o rozbudowie dwóch przedszkoli w kluczowych miejscach miasta, które mają zapewnić dzieciom 156 miejsc.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • PNG, 2016-11-16 22:19:53

  A w Bogucicach od 3 lat zwały ziemi leżą w centrum dzielnicy po robotach w strefie kultury. Dróg mających połączyć Bogucice ze strefą kultury też nie wybudowali, bo od 8 lat (plan zaczęli tworzyć w 2008 !) nie potrafią uchwalić planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru! Wyburzyli familo...ki pod te drogi i zostawili zachwaszczone działki w centrum dzielnicy. Najbardziej zaniedbane i zdegradowane działki w Bogucicach to te należące do Urzędu Miasta. To ma być porządne administrowanie miastem ?!  rozwiń