PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierz Karolczak złożył rezygnację z funkcji członka zarządu woj. śląskiego

  • PAP/MN    18 września 2017 - 17:34
Kazimierz Karolczak złożył rezygnację z funkcji członka zarządu woj. śląskiego
Kazimierz Karolczak ma 43 lata. Od grudnia 2013 r. wchodził w skład zarządu woj. śląskiego. (fot. PTWP)

Kazimierz Karolczak, który przed kilkoma dniami został wybrany na szefa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przestał pełnić funkcję członka zarządu woj. śląskiego. Podczas poniedziałkowej sesji śląscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia jego rezygnacji.
• Karolczak dziękował członkom zarządu, radnym i pracownikom urzędu marszałkowskiego za współpracę.

• Żegnający Karolczaka przedstawiciele klubów sejmiku chwalili go za kompetencje, przygotowanie merytoryczne i otwartość.

• Metropolia, której Karolczak został przewodniczącym, zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu, po nieformalnych konsultacjach, samorządowcy z 41 gmin tworzących metropolię wybrali władze organizacji - przewodniczącym Zgromadzenia metropolii został, z poparciem 39 gmin, prezydent Katowic Marcin Krupa, a przewodniczącym zarządu - Karolczak, za którym głosowało 37 członków metropolii.

Żegnając się podczas poniedziałkowej sesji z dotychczasową funkcją Karolczak dziękował członkom zarządu i radnym i pracownikom urzędu marszałkowskiego za współpracę. Ocenił, że niezależnie od poglądów politycznych dyskusja w śląskim sejmiku zawsze była merytoryczna.

"Metropolia to wspólny projekt, być może wszystkich mieszkańców regionu, i wszyscy życzymy sobie, by projekt okazał się sukcesem" - powiedział szef metropolii, dodając, że liczy na dobrą współpracę.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa żartował, że po odejściu Karolczaka zarząd jest "osierocony". "Nie powiem, że nie damy rady, ale na pewno będzie nam ciężej" - dodał Saługa.

Żegnający Karolczaka przedstawiciele klubów sejmiku chwalili Karolczaka za kompetencje, przygotowanie merytoryczne i otwartość. Życzyli mu powodzenia w nowej roli, podkreślając, że jego sukces będzie zarazem sukcesem całego regionu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do wyboru następcy Karolczaka w zarządzie województwa.

Czytaj też: Lepszy transport publiczny, walka z depopulacją – oto priorytety dla metropolii na Śląsku i w Zagłębiu

Kazimierz Karolczak ma 43 lata. Od grudnia 2013 r. wchodził w skład zarządu woj. śląskiego (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem), w którym odpowiadał m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu.

Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: ochrona patentowa w technice); ukończył też podyplomowe studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jako przedsiębiorca stworzył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, był wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Przez kilkanaście lat Karolczak należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego wystąpił w 2015 r. Był m.in. skarbnikiem ogólnopolskich struktur tej partii. Publicznie podkreśla swoje przywiązanie do "małej ojczyzny" - Zagłębia Dąbrowskiego.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym. Powstanie takiej struktury, która ułatwi funkcjonowanie tej silnie zurbanizowanej części kraju, od lat postulowali samorządowcy i eksperci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.