PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierza Wielka: Powstał dom dziecka dla niepełnosprawnych

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 13:43
Kazimierza Wielka: Powstał dom dziecka dla niepełnosprawnych
Na potrzeby placówki zaadaptowano budynek dawnej szkoły (fot.fotolia)

• W Kazimierzy Wielkiej będzie funkcjonowała placówka opiekuńczo-terapeutyczna dla dzieci niepełnosprawnych.
• Ośrodek będzie prowadził samorząd powiatu kazimierskiego .
• To pierwsza tego typu instytucja w województwie.
Regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna, czyli dom dziecka dla podopiecznych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, będzie funkcjonowała w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie).

We wtorek (1 marca) oficjalnie zakończono inwestycję - na potrzeby placówki zaadaptowano budynek dawnej szkoły. Pierwsi podopieczni będą mogli tu trafić w kwietniu.

Ośrodek będzie prowadził samorząd powiatu kazimierskiego - realizację tego zadania zlecił powiatowi samorząd województwa świętokrzyskiego. W myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, prowadzenie tego typu instytucji to zadanie własne, fakultatywne regionalnego samorządu. "Analizowaliśmy ustawę i doszliśmy do wniosku, że mamy odpowiedni potencjał lokalowy, kadrowy do otworzenia tego typu placówki" - powiedział starosta kazimierski, Jan Nowak.

Czytaj też: Pieniądze na dzieci niepełnosprawne w szkole "giną w systemie"

Jak dodał, ważną przesłanką do podjęcia starań o otwarciu w Kazimierzy instytucji opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi, było znalezienie w powiecie złóż wód termalno-siarczkowych, które będą wykorzystywane w terapii podopiecznych ośrodka.

Instytucja znalazła siedzibę w wyremontowanym i przystosowanym do potrzeb pobytu, kształcenia i rehabilitacji dzieci trzykondygnacyjnym gmachu. W pierwszym etapie jej działalności, będzie tu mogło przebywać maksymalnie 30 dzieci, w przyszłości - 45. Ośrodek zapewni im całodobową opiekę wychowawców, pielęgniarek i lekarza.

Budynek ma ok. 600 metrów kw. powierzchni i jest wyposażony w windę. Znalazły się w nim m. in. 2-osobowe i 4-osobowe pokoje z łazienkami, kuchnia, jadalnia, świetlica i sale rehabilitacyjne, umożliwiające przeprowadzenie zabiegów m. in. hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Na zewnątrz gmachu usytuowano plac zabaw.

Obiekt przeszedł już niezbędne odbiory techniczne, m.in. strażackie, kominiarskie, służb sanepidu. Szacuje się, że placówka da zatrudnienie 40 osobom.

Do ośrodka będą przyjmowane dzieci w wieku 3-18 lat z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Będą tu kierowane na wniosek Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Ośrodek będzie zapewniał opiekę dzieciom z woj. świętokrzyskiego i spoza regionu.

Samorząd powiatowy oczekuje jeszcze na decyzję wojewody o zezwoleniu na prowadzenie ośrodka. Przedsięwzięcie sfinansowano kosztem 2,5 mln zł - 2 mln zł pochodziło z budżetu państwa, 500 tys. zł to wkład własny powiatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.