PARTNER PORTALU
  • BGK

KBW: wielokrotnie informowaliśmy o możliwym wzroście kosztów wyborów samorządowych

  • PAP/JS    28 lutego 2018 - 18:57
KBW: wielokrotnie informowaliśmy o możliwym wzroście kosztów wyborów samorządowych
Na mocy przepisów nowelizacji doszło też do powołania nowego szefa KBW. W ubiegłym tygodniu PKW zdecydowała, że z dniem 3 marca funkcję tę obejmie Magdalena Pietrzak. (fot.twitter)

Przewodniczący PKW i szef KBW wielokrotnie publicznie podnosili kwestię braku wystarczających środków finansowych na przeprowadzenie wyborów samorządowych; informacja w tej sprawie trafiła do najważniejszych osób w państwie już w listopadzie ub.r. - wskazało KBW.
  • W przekazanej przez Krajowe Biuro Wyborcze informacji podano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, 28 lipca ub.r. KBW przekazało projekt budżetu na 2018 rok do Ministerstwa Finansów.
  • Zawarte w nim wydatki na zadania wyborcze, zgłoszone do rezerwy celowej zostały oszacowane na kwotę 457 mln 700 tys. zł - w tym kwota na wybory samorządowe - 307 mln 900 tys. zł.
  • KBW podkreśliło zarazem, że projekt budżetu na 2018 rok został przygotowany na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego według stanu prawnego na koniec lipca 2017 r., a projekt zmian w prawie wyborczym został złożony w Sejmie 10 listopada 2017 r.

W ubiegłym tygodniu pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dodatkowe środki na przeprowadzenie wyborów samorządowych wystosowała szefowa KBW Beata Tokaj. Podkreśliła, że w związku z nowelą Kodeksu wyborczego znacząco wzrosły koszty przeprowadzenia wyborów i referendów; wzrost ten oszacowany został na ponad 605 mln zł. W związku z tym - jak zaznaczyła Tokaj - konieczne jest znowelizowanie budżetu państwa na 2018 r.

We wtorek  (27 lutego) w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że "w kontekście wyborów samorządowych na nic nie zabraknie żadnych środków". Dodał, że w budżecie na rok 2018 uwzględniona została taka kwota, o którą wnioskowała sama PKW.

W przekazanej przez Krajowe Biuro Wyborcze informacji podano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, 28 lipca ub.r. KBW przekazało projekt budżetu na 2018 rok do Ministerstwa Finansów - zawarte w nim wydatki na zadania wyborcze, zgłoszone do rezerwy celowej zostały oszacowane na kwotę 457 mln 700 tys. zł - w tym kwota na wybory samorządowe - 307 mln 900 tys. zł.

KBW podkreśliło zarazem, że projekt budżetu na 2018 rok został przygotowany na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego według stanu prawnego na koniec lipca 2017 r., a projekt zmian w prawie wyborczym został złożony w Sejmie 10 listopada 2017 r.

Jak poinformowano, 16 listopada 2017 r. informacja o możliwym wzroście kosztów wyborów samorządowych w związku z planowanymi zmianami w Kodeksie wyborczym została przekazana w piśmie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego do najważniejszych osób w państwie: prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów klubów poselskich.

Szef PKW napisał wtedy m.in. że "szacować można, że łączne koszty przeprowadzenia wyborów samorządowych i roczne koszty utrzymania administracji wyborczej związane z wejściem w życie ustawy zwiększą się w 2018 roku w stosunku do planu o ponad 300 milionów złotych", a "kwota zaplanowana na przeprowadzenie wyborów samorządowych w 2018 roku wynosi 307 milionów 900 tysięcy złotych".

Jak dodano w środowej informacji KBW, kwestia niewystarczających środków na wybory samorządowe była jednym z tematów rozmów przewodniczącego PKW z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim 24 listopada 2017 r.

"Zarówno przewodniczący PKW jak i szef KBW wielokrotnie w publicznych wypowiedziach podnosili kwestię braku wystarczających środków finansowych na przeprowadzenie wyborów samorządowych" - zaznaczono.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.