PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym?

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 12:40
Kiedy Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym?
Wojcich Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (fot.:youtube.com)

- Obawiam się, że pan minister Błaszczak może nam niestety narzucić szefa Krajowego Biura Wyborczego (KBW), co spowoduje też pewnie konieczność zmiany całego kierownictwa - mówił prezes przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z marszałkiem Senatu.




• W czwartek (21 grudnia) o godz. 9. rozpocznie się w Senacie dyskusja nad zmianami w Kodeksie wyborczym - poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

• Hermeliński powiedział, że ma obaw że wybory mogą "bardzo się przedłużać" i "może dojść do pewnego chaosu, który będzie wynikał nie tylko z nowej obsady kadrowej, ale również z innych przyczyn".

 

W środę (20 grudnia) w Senacie odbyło się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Tematem rozmowy były zmiany w Kodeksie wyborczym. Po spotkaniu Hermeliński powiedział dziennikarzom, że przedstawił marszałkowi swoje oczekiwania co do podniesionych wcześniej przez PKW "niepokojących" przepisów zawartych w ustawie.

"Przede wszystkim cały czas podkreślam te kwestie związane ze sposobem wyboru komisarzy i sposobem wyboru szefostwa kierownictwa Krajowego Biura Wyborczego - te dwie rzeczy przedstawiłem panu marszałkowi" - podkreślił.

Plusy i minusy zmian kodeksu wyborczego

"Dyskutowaliśmy też o kwestiach związanych z osobami niepełnosprawnymi. Jakie są możliwości, żeby jednak umożliwić im branie udziału w wyborach. Również mówiliśmy o kwestiach związanych ze sposobem głosowania, "z tym nieszczęsnym znakiem +x+" - mówił szef PKW.

"Podkreślaliśmy też te rzeczy, które są dobre" - dodał. "Od początku też mówimy, że przecież nie można wszystkiego krytykować. Jest kilka rzeczy dobrych, które są wprowadzane" - zauważył Hermeliński.

Szef PKW poinformował też, że w czwartek o godz. 9. Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym. Dodał, że marszałek Senatu zgodził się na jego udział w posiedzeniu, "na zabranie głosu przeze mnie". "I będę chciał to oczywiście jutro zrobić" - zaznaczył.

Na pytanie, czy coś to spotkanie z marszałkiem Senatu zmieni, Hermeliński powiedział, że marszałek liczy na to, iż senatorowie będą w czwartek poruszać kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi oraz ze sposobem głosowania.

"Te dwie kwestie - odniosłem wrażenie, że one są również dla pana marszałka ważne" - podkreślił.

Doświadczenie komisarzy pod znakiem zapytania

Dopytywany, dlaczego tak ważne są te decyzje o wyborze komisarzy wyborczych, szef PKW powiedział, że obawia się, iż nowi komisarze nie będą mieli odpowiedniego doświadczenia. "To będą zupełnie świeże osoby, w odróżnieniu od obecnych komisarzy, którzy są sędziami" - zaznaczył.

"Tu chodzi o przesłanki merytoryczne, nie żadne polityczne, kwestia wiedzy, doświadczenia. A mogę z góry zakładać, że niestety takich kandydatów, którzy będą spełniali te nasze wymogi, nie będzie pewnie wielu i obawiam się, że może być problem z ich powoływaniem" - mówił przewodniczący PKW.

"Obawiam się, że pan minister (spraw wewnętrznych i administracji - PAP) może nam niestety narzucić szefa Krajowego Biura Wyborczego (KBW), co spowoduje też pewnie konieczność zmiany całego kierownictwa" - dodał.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.