PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Chcą likwidacji straży miejskiej. Będzie referendum

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 18:17
Kielce: Chcą likwidacji straży miejskiej. Będzie referendum
Zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenie referendum dot. likwidacji straży miejskiej w Kielcach złożyli w tamtejszym Urzędzie Miasta działacze partii KORWiN (fot.strazmiejska.kielce.pl)

• KORWiN złożyli zgłoszenie w sprawie referendum dotyczącym likwidacji straży miejskiej w Kielcach.
• Inicjatorzy twierdzą, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna.
• W Kielcach zbierane sa także podpisy pod referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenie referendum dot. likwidacji straży miejskiej w Kielcach złożyli w tamtejszym Urzędzie Miasta działacze partii KORWiN. To już druga inicjatywa referendalna w tym mieście.

Dzień wcześniej - 1 lutego - swoje dokumenty w Urzędzie Miasta oraz u komisarza wyborczego złożyli inicjatorzy referendum ws. odwołania urzędującego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. "W tej sprawie zbiórka podpisów rozpoczęła się we wtorek rano" - powiedział pełnomocnik komitetu referendalnego Arkadiusz Stawicki.

Pomysłodawcy drugiego referendum zakładają, że jeżeli uda się zebrać niezbędną liczbę podpisów, kielczanie w obu sprawach mogliby pójść do urn tego samego dnia. Jak powiedział dziennikarzom jego inicjator, szef świętokrzyskich struktur partii KORWiN Dawid Lewicki, oba komitety referendalne będą współpracowały ze sobą w trakcie zbierania podpisów.

Czytaj też: Zielona Góra: Straż miejska jednak do likwidacji

"Uważamy, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna, nieefektywna, droga i po prostu źle odbierana przez mieszkańców. Jeśli się mylimy, to pewnie nie zbierzemy wymaganej liczby podpisów" - powiedział Lewicki. "Mamy 60 dni na zebranie około 16 tysięcy podpisów czyli 10 proc. uprawnionych mieszkańców, jednak w rzeczywistości liczymy na 20 tysięcy" - dodał.

Czytaj też: Likwidacja straży miejskich. Fakty mity i kity

Lewicki przypomniał, że wcześniej inne miasta zdecydowały się na likwidację straży miejskiej m.in. Stalowa Wola (Podkarpackie). Według niego zadania tej instytucji mogłaby z powodzeniem wypełniać policja.

Straż Miejska w Kielcach jest umundurowaną formacją powstała 14 lutego 1991 roku decyzją ówczesnego prezydenta miasta. Niecały rok później miejscy radni zdecydowali o przekształceniu jej w jednostkę budżetową miasta. Obecnie w jej strukturach zatrudnionych jest 95 osób. Zgodnie ze statutem, wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Ćierpliwy Polak, 2016-02-03 11:51:17

    To pokłosie ORMO ( praca za darmo ) a teraz praca dla swoich , próżniaków ,nadgorliwych kapusiów ? ZBROJNE RAMIE Marszałków , Burmistrzów no i z rodzinami Elektorat wyborczy ? Tylko kto na to wyrobi ? TANIE PAŃSTWO ?