PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce, referendum, Wojciech Lubawski: Radny ma przeprosić za słowa o kupowaniu poparcia

 • pt/pap    8 czerwca 2016 - 18:18
Kielce, referendum, Wojciech Lubawski: Radny ma przeprosić za słowa o kupowaniu poparcia
Wojciech Lubawski sprawuje funkcję prezydenta Kielc od 2002 r. (fot.kielce.pl)

Kielecki radny ma przeprosić inicjatorów referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, za publiczną wypowiedź sugerującą, że płacili oni mieszkańcom za poparcie tej inicjatywy – orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach, częściowo uznając pozew wnioskodawców.
Postanowienie wydano w trybie wyborczym. Nie jest ono prawomocne.

Inicjator organizacji referendum Arkadiusz Stawicki i rzecznik komitetu referendalnego Maksymilian Materna pozwali radnego miejskiego Witolda Borowca z klubu prezydenckiego Porozumienie Samorządowe, za wypowiedź w audycji "Radia Kielce".

Ich zdaniem Borowiec wypowiedział tam nieprawdziwą informację, zarzucającą inicjatorom referendum płacenie mieszkańcom za złożenie podpisu na liście poparcia wniosku o organizację referendum.

Organizatorzy referendum przekonywali w sądzie, że płacili - do czego wcześniej publicznie się przyznawali - ale jedynie promotorom referendum, którzy zbierali podpisy na listach, co jest zgodne z prawem.

Wnosili, by Borowiec przeprosił i sprostował informację na łamach lokalnego dziennika oraz zapłacił 10 tys. zł na rzecz organizacji charytatywnej.

Obrońca Borowca wniósł o oddalenie wniosku. Argumentował, że radny występował w audycji jako osoba prywatna i nie bierze udziału w kampanii referendalnej, więc nie była to agitacja. Zwracał też uwagę, że sformułowanie, jakie zarzucają mu wnioskodawcy nie padło na radiowej antenie. Jego zdaniem dlatego sprawa nie powinna być rozpatrywana w trybie wyborczym.

Z kolei Borowiec pytany przez sąd ocenił, iż mówiąc "Płaciliście" nie miał na myśli płacenia za podpisy, tylko za zbieranie podpisów.

Sąd częściowo uznał wniosek przedstawicieli komitetu - nakazał zamieszczenie w lokalnym dzienniku przeprosin za wypowiedzi sugerujące, że inicjator referendum płacił mieszkańcom Kielc za poparcie tej inicjatywy oraz informacji, iż sugestie te były niezgodne z prawdą.

Zdaniem sądu wypowiedź Borowca w radiu, w dyskusji poświęconej celowości organizacji referendum odwołującego prezydenta, "niewątpliwie miała charakter agitacji referendalnej".

"Treść wypowiedzi obliczona była na dyskredytowanie pomysłu inicjatorów referendum poprzez zarzucanie im niezgodnego z prawem pozyskiwanie poparcia dla tej inicjatywny. Pejoratywny charakter wyrażonej publicznie oceny na antenie Radia Kielce mógł być obliczony na uzyskanie określonego poparcia dla przeciwników tej inicjatywny lub nawet podważać sens wzięcia przez potencjalnie zainteresowanych udziału w referendum" - uzasadniał sędzia Bartosz Pniewski, dodając że było to istotne w kontekście ważności referendum. To czy będzie ono wiążące, będzie zależało od frekwencji.

Wg sądu, w myśl obowiązujących przepisów nie ma znaczenia, w jakim charakterze Borowiec występował w audycji - chodzi o formy agitacji w kampanii, zawierające nieprawdziwe treści, a nie o status rozpowszechniających je osób. Sąd zauważył jednak, że radny, jako przedstawiciel prezydenckiej organizacji, solidaryzuje się z włodarzem Kielc, a w trakcie kampanii referendalnej wypowiadał się w mediach przeciwko zasadności organizacji referendum.

Borowiec zapowiedział złożenie odwołania od orzeczenia. Będzie je rozpatrywał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

12 czerwca referendum w Kielcach

Referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.