PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce, Wojciech Lubawski: 12 czerwca referendum w sprawie odwołania prezydenta

 • pt/pap    29 kwietnia 2016 - 10:02
Kielce, Wojciech Lubawski: 12 czerwca referendum w sprawie odwołania prezydenta

Inicjatorzy referendum zarzucają Wojciechowi Lubawskiemu m.in. brak działań, które mogłyby ściągnąć inwestorów (fot.lubawski.pl)

• 12 czerwca odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc - ogłosił w opublikowanym w piątek postanowieniu komisarz wyborczy.
• Inicjatorzy referendum zarzucają urzędującemu czwartą kadencję Wojciechowi Lubawskiemu m.in. brak działań, które mogłyby ściągnąć inwestorów.
Pod koniec marca przedstawiciele komitetu referendalnego złożyli w biurze komisarza wyborczego w Kielcach karty z podpisami ponad 22 tys. osób, popierających organizację referendum. Komisarz miał 30 dni na weryfikację poprawności złożonych na listach podpisów i danych osób, które je złożyły.

Wymagana do organizacji referendum liczba podpisów wynosiła 15 913 osób. Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej kieleckiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, za prawidłowe uznano 16 005 podpisów.

Komisarz wyborczy wyznaczył termin organizacji referendum na niedzielę 12 czerwca. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. Do 18 maja komisarz powoła Miejską Komisję ds. Referendum, a do 22 maja - komisje obwodowe. Kampania referendalna zakończy się w piątek 10 czerwca o północy.

Wymagana frekwencja

W myśl zapisów Ustawy o referendum lokalnym, aby referendum było ważne, do urn musi pójść 3/5 osób, które wzięło udział w wyborach prezydenta Kielc w 2014 r., czyli 39 371 osób. Pomysł odwołania prezydenta musi poprzeć połowa z nich.

Akcja zbierania podpisów ws. referendum dotyczącego odwołania z zajmowanej funkcji prezydenta Kielc rozpoczęła się 2 lutego. Dzień wcześniej jej inicjatorzy złożyli dokumenty w tej sprawie w urzędzie miasta oraz u komisarza wyborczego.

Jak uzasadniał wtedy podczas spotkania z dziennikarzami przewodniczący komitetu referendalnego Arkadiusz Stawicki, "inwestycje, które przeprowadza pan prezydent, nie doprowadziły do tego, że mieszkańcy chcą w tym mieście zostać. Mamy największy odsetek osób, które wyjeżdżają". "Jeżeli za 15 lat w mieście ma zostać 150 tys. mieszkańców, nie będzie z czego spłacać tych kredytów, które już zostały zaciągnięte" - argumentował.

61-letni Wojciech Lubawski sprawuje funkcję prezydenta od 2002 r. W ostatnich wyborach samorządowych zwyciężył już w I turze, uzyskując niemal 56 proc. głosów. Startował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski Razem Jarosława Gowina.

W wyborach stał na czele komitetu Porozumienie Samorządowe, który sygnował własnym nazwiskiem. W latach 1999-2001 pełnił także funkcję wojewody świętokrzyskiego. Jesienią ub.r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent złożył pozew

Krytycy organizatorów referendum zarzucali im nieetyczne zachowanie, m.in. płacenie osobom angażującym się w zbiórkę podpisów za przeprowadzeniem referendum (jest to zgodne z prawem ) i wywieszenie na jednej z kamienic w rynku banneru z hasłem "Kielce odwołują Lubawskiego" - bez zgody właściciela budynku i konserwatora zabytków.

Lubawski wniósł do sądu przeciw Stawickiemu prywatny akt oskarżenia w związku z publikacjami zawartymi w "Kieleckim Informatorze Referendalnym". Oskarżenie dotyczy pomówienia przez rozpowszechnianie nieprawdziwych treści, odnoszących się do sprawowania przez prezydenta swojej funkcji.

Wiele osób krytykowało też wpis inicjatorów referendum, jaki zamieścili na jednym z portali społecznościowych po spotkaniu z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim. Wpis można było zinterpretować jako poparcie działań komitetu przez duchownego. Biskup w specjalnie opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że nie udzielił poparcia komitetowi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (10)

 • Tak, 2016-06-08 14:07:35

  Odwołując Lubawskiego odwołujemy dyrektora ZTM KIELCE.
 • iji, 2016-05-25 13:16:59

  Do ohh: wcale nie zdziwiłbym się widząc co robi obecny rząd, że możecie dostać zarząd komisaryczny w postaci p. Lubawskiego:D:D
 • [po, 2016-05-25 13:15:00

  Hoho niektórzy maja dość "dobrej zmiany" ???? Przecież kandydat był jeden i najlepszy z partii prawej i sprawiedliwej:D:D