PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Wojciech Lubawski wystartuje w wyborach? Opozycja też nie odpuszcza

  • AW/PAP    4 listopada 2017 - 08:17
Kielce: Wojciech Lubawski wystartuje w wyborach? Opozycja też nie odpuszcza
Wojciech Lubawski urzęduje w Kielcach już czwartą kadencję (fot.youtube.com)

Wojciech Lubawski sprawuje funkcję prezydenta Kielc od 2002 r. Czy w 2018 r. znów powalczy w wyborach? A jeśli tak z kim przyjdzie mu zmierzyć się o głosy kielczan?
• W Kielcach większość partii politycznych nie przedstawiła jeszcze kandydatów w wyborach na prezydenta miasta.

• Urzędujący od 2002 r. Wojciech Lubawski ewentualną decyzję o ubieganiu się o reelekcję ogłosić ma w czerwcu przyszłego roku.

• Wcześniej jednak zapowiadał, że o ponowną reelekcję nie chce się już ubiegać.

 

Prezydent Lubawski urzędujący już czwartą kadencję powiedział, że decyzję o ewentualnym starcie w wyborach samorządowych podejmie w czerwcu.

"Będzie to zależało od wielu czynników, ale w tej chwili o tym nie myślę, bo zajmuję się pracą. Nie zajmuje się tym spektaklem, który trwa w niektórych mediach, tylko robotą. W czerwcu, na pół roku przed wyborami, powiadomię kielczan o swojej decyzji" - zapewnił prezydent Kielc.

Wcześniej jednak szykował się już do pakowania swoich rzeczy z magistratu.

- Myślę, że to moja ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta Kielc. Jestem już czwartą kadencję prezydentem i trzeba wiedzieć, w którym momencie odejść i zostawić rządzenie młodym ludziom- mówił w maju w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl

Decyzje PiS wyborcze w Kielcach

Lubawski sprawuje funkcję prezydenta Kielc od 2002 r. W ostatnich wyborach samorządowych zwyciężył już w pierwszej turze uzyskując niemal 56 proc. głosów. Startował w nich z poparciem PiS oraz Polski Razem Jarosława Gowina. W wyborach stał na czele komitetu Porozumienie Samorządowe, które sygnował własnym nazwiskiem. W latach 1999-2001 pełnił także funkcję wojewody świętokrzyskiego. Jesienią 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prawo i Sprawiedliwość pierwsze decyzje odnośnie przyszłorocznych wyborów podejmie najwcześniej na przełomie 2016/17 roku.

"Kielce są zbyt ważnym miastem, abyśmy mówiąc kolokwialnie mieli odpuścić te wybory. Mocno się do nich przygotowujemy. Bardzo nam zależy na tym, aby w Kielcach był prezydent z PiS. Jestem przekonany, że tak się stanie" - podkreślił szef świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec.

"Wszystko jest możliwe" - odparł poseł pytany, czy ugrupowanie poprze kandydaturę Wojciecha Lubawskiego, jeśli ten zdecyduje się na start w wyborach.

"Na razie nie mówimy jeszcze o personaliach. Jest jeszcze sporo czasu. Sądzę, że wypracujemy w tej sprawie naprawdę dobre stanowisko i personalne, i programowe. Zależy nam na tym, aby miasto Kielce było rządzone w ramach tzw. przedłużenia tego władztwa publicznego. Jestem przekonany, że temu miastu potrzebna jest ta dobra synergia układu rządowo-samorządowego" - dodał Lipiec.

Opozycja też bez pewniaka

Wciąż nie wiadomo kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej. "Na ten moment mamy dwóch potencjalnych kandydatów - posła Artura Gieradę oraz europosła Bogdana Wentę. Ostateczną decyzję podejmiemy pod koniec roku" - mówi komisarz PO w regionie Paweł Zalewski.

Według niego decyzja partii będzie zależeć od tego, który z kandydatów będzie mieć największe szanse na zwycięstwo w wyborach samorządowych. "Weźmiemy pod uwagę sondaże, ale oczywiście zwrócimy również uwagę na inne czynniki" - dodał Zalewski.

Artur Gierada jest posłem od 2007 r. W przeszłości zasiadał w kieleckiej Radzie Miasta, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Zarząd kieleckiej PO w maju b.r. rekomendował go jako kandydata ugrupowania na prezydenta Kielc.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.