PARTNER PORTALU
  • BGK

Kim są "urzędnicy bez biurka"?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    11 marca 2018 - 06:00
Kim są "urzędnicy bez biurka"?
Michał Szafrański jest jednym z ponad 40 tys. sołtysów w Polsce, którzy dziś obchodzą swoje święto (fot. Facebook/Michał Szafrański)

Ponad 40 tys. sołtysów 11 marca miało swoje święto - Dzień Sołtysa. Kim są, jaką pełnią rolę? O urzędnikach bez biurka pamiętał również premier Mateusz Morawiecki.
  • 11 marca w Przysusze był wielki zjazd sołtysów z całej Polski. Na Ogólnopolski Dzień Sołtysa zaprosił ich sam premier Morawiecki.
  • Kto przewodzi na wsiach? Na razie panowie, jednak powoli szala przechyla się na stronę kobiet.
  • - Przestałam się przejmować nieuzasadnioną krytyką. Zrozumiałam, że najwięcej do gadania mają ci, co nic na rzecz wsi nie robią i nigdy nie przychodzą na zebrania wiejskie - mówi Barbara Pilarz, sołtys Zajączek Pierwszych. 

Jak czytamy na stronie internetowej powiatu przysuskiego, marcowe święto ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

- Spotkanie z okazji Dnia Sołtysa organizuje Kancelaria Premiera RP. Wprawdzie sołtys to najniższy stopień w polskim samorządzie, ale ta funkcja jest niezwykle ważna - mówi starosta przysuski Marian Niemirski. Wskazuje też, że podczas dzisiejszego spotkania usłyszymy propozycje dokładnego określenia kompetencji sołtysa i wzmocnienia jego roli w samorządzie. 

Uroczystości rozpoczną się mszą o godz. 12. Zaplanowano wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. 

Sołtys jest kobietą!

Dziś stwierdzenie, że sołtys jest kobietą, jest mocno przesadzone. Jednak patrząc na trend, jaki panuje na tym szczeblu samorządu, wszystko wskazuje na to, że mówiąc tak za 15-20 lat, nie miniemy się z prawdą. Z danych GUS wynika, że liczba kobiet sołtysek systematycznie rośnie. W 2016 roku w całej Polsce ten urząd pełniło 40 573 osób, w tym gronie 24 550 to mężczyźni, zaś kobiet było 16 023.

Dwa lata wcześniej na 40 365 sołtysów, panów było 25 874, a pań 14 491. Z kolei w 2012 roku te statystyki wyglądały następująco: 40 402 sołtysów, w tym 26 210 mężczyzn oraz 14 192 kobiet. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcję pełnili niemal wyłącznie mężczyźni.

Barbary Pilarz, sołtys Zajączek Pierwszych w woj. śląskim, te liczby nie dziwią: – Kobiety coraz częściej chcą zrobić coś dla siebie, a że na wsi wiele z nich nie pracuje zawodowo, to spełniają się w roli sołtysa – tłumaczy. Inna sprawa, że jej zdaniem to płeć piękna lepiej nadaje się do zarządzania. – Nie chcę umniejszać roli mężczyzn, ale w tej kwestii kobietom chce się bardziej, są lepiej zorganizowane – mówi.

O niej mieszkańcy Zajączek mówią, że sołtysowanie wyssała z mlekiem matki. W wyborach wystartowała po śmierci ojca, który na czele wsi stał 34 lata. Chcąc nie chcąc, uczestniczyła w życiu społecznym. Kiedy ojciec organizował zebrania wiejskie, ona siedziała pod biurkiem. Tak uczyła się fachu od najmłodszych lat. 

Sołtys to nie tylko podatki

Przez lata utarło się, że sołtys to ten od podatków. Roznosi nakazy płatnicze, czasem zbiera pieniądze, za co dostaje od gminy prowizję. Tyle. – W teorii tak to wygląda. W praktyce nasza rola jest zupełnie inna – komentują sołtysi. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.