PARTNER PORTALU
  • BGK

Klub radnych PiS zerwał koalicję z prezydentem Kalisza

  • PAP/JS    9 marca 2018 - 18:37
Klub radnych PiS zerwał koalicję z prezydentem Kalisza
Posiedzenie rady (fot. UM Kalisz)

Klub radnych PiS w Kaliszu zerwał koalicję z prezydentem miasta Grzegorzem Sapińskim; decyzja została podjęta po odwołaniu przez Sapińskiego, wiceprezydenta Artura Kijewskiego z PiS.
  • Szef klubu radnych PiS Tadeusz Skarżyński powiedział, że koalicja skupiona wokół prezydenta Sapińskiego z udziałem radnych Prawa i Sprawiedliwości przestaje istnieć.
  • Szef klubu SLD Dariusz Witoń zarzucił prezydentowi złamanie umowy koalicyjnej; przywołał paragraf, zgodnie z którym "kluczowe decyzje w sprawach dotyczących miasta będą każdorazowo poprzedzone konsultacjami pomiędzy koalicjantami".
  • Zarzucił też prezydentowi naruszenie paragrafu, z którego wynika, że "zgodnie z zapisami strony mogą zerwać umowę koalicyjną z konkretnego powodu z trzymiesięcznym wypowiedzeniem".

Stanowisko wiceprezydenta w piątek utraciła także Karolina Pawliczak z SLD. Szef radnych klubu Sojuszu Dariusz Witoń zarzucił prezydentowi Kalisza złamanie umowy koalicyjnej, ale nie zapowiedział zerwania koalicji.

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński odwołał wiceprezydentów: Artura Kijewskiego z PiS i Karolinę Pawliczak z SLD. Stało się to po głosowaniu radnych: PiS oraz SLD, podczas lutowej sesji rady miasta, kiedy opowiedzieli się za zdjęciem z porządku obrad uchwały dotyczącej połączenia Kalisza z sąsiadującą z miastem gminą Żelazków i przeprowadzeniem konsultacji społecznych.

"Kalisz stracił szansę na rozwój i poszerzenie granic, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby radnych w najbliższych wyborach samorządowych, ponieważ Kalisz nie jest już miastem stutysięcznym" - powiedział prezydent. Podkreślił, że musiał podziękować wiceprezydentom za współpracę - skoro ich kluby nie były zainteresowane walką o przywrócenie Kaliszowi miana miasta stutysięcznego.

Sapiński poinformował, że do wyborów samorządowych, sprawy społeczne i edukacja, zostaną podzielone między niego, wiceprezydenta Barbarę Gmerek a skarbnika miasta Stefana Kłobuckiego.

Szef klubu radnych PiS Tadeusz Skarżyński powiedział, że koalicja skupiona wokół prezydenta Sapińskiego z udziałem radnych Prawa i Sprawiedliwości przestaje istnieć. Klub radnych wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym zachowanie prezydenta Sapińskiego nazwano "dziwnym i niepokojącym".

Przypomniano, że Rada Miejska Kalisza jednogłośnie poparła uchwałę rozpoczynającą proces powiększenia Kalisza, licząc na przyłączenie okolicznych sołectw po wcześniejszych negocjacjach. "Pan prezydent przedkładając uchwałę o włączeniu całej gminy Żelazków, proces ten ośmieszył. Nie może być zgody na to, aby poważne tematy, dotyczące rozwoju miasta i egzystencji tysięcy mieszkańców, stały się przedmiotem ambicjonalnych rozgrywek prezydenta Sapińskiego i były zabawką w sporze pomiędzy prezydentem, a wójtem Żelazkowa" - napisano w oświadczeniu. Radni PiS podkreślili, że "nie dadzą się zastraszyć i szantażować".

"Dzisiaj cenę prawdziwej troski o miasto płaci wiceprezydent Artur Kijewski, miejmy nadzieję że jego dymisja nie rozpoczyna procesu szykanowania i zwalniania z pracy osób o prawicowych poglądach, zatrudnionych w jednostkach podległych panu Sapińskiemu. Smutne jest też, że prezydent Sapiński zwolnił z pracy człowieka, który cztery lata temu murem stał za nim i oponował jak tylko mógł, kiedy Sapińskiego zwalniano z pracy, po nagonce przeprowadzonej przez ówczesnych jego kolegów z Platformy Obywatelskiej" - czytamy w oświadczeniu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.