PARTNER PORTALU
  • BGK

Koalicja szuka powiatów, które najlepiej wspierają rodzinny zastępcze

  • PAP/AS    29 maja 2016 - 11:50
Koalicja szuka powiatów, które najlepiej wspierają rodzinny zastępcze
W poniedziałek obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, ustanowiony przez Sejm w 2006 r. (fot. pixabay.com)

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej szuka powiatów, które najlepiej wspierają rodzinny zastępcze. Zgłoszenia można nadsyłać do końca maja. Według Koalicji bez rozwoju rodzinnej opieki zastępczej nie uda się zmniejszyć liczby dzieci w dużych domach dziecka.
W poniedziałek obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, ustanowiony przez Sejm w 2006 r.

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej po raz pierwszy nagrodziła powiaty na III Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w 2015 r. Wyróżnienia zostały im przyznane za wkład w rozwój rodzinnej opieki zastępczej oraz podejmowanie wysiłków, aby dobrze realizować zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Otrzymało je 9 powiatów: bialski, legionowski, turecki i wejherowski oraz Gdańsk, Gdynia, Kielce, Radom i Rybnik.

Także w tym roku Koalicja postanowiła wyróżnić powiaty i organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej. "Szukamy tych, którzy realizują nie tylko obligatoryjne zapisy ustawy, ale także wprowadzają własne rozwiązania w celu wspierania rodziców zastępczych i powierzonych dzieci" - wyjaśniła PAP ekspertka Koalicji Joanna Luberadzka-Gruca.

Aby ubiegać się o przyznanie wyróżnienia, organizatorzy pieczy zastępczej w regionie muszą wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie http://www.koalicja.org/ankieta2016/. Trzeba w niej podać konkretne dane, m.in. liczbę udzielonych porad dla dzieci i dorosłych, liczbę godzin, w których do dyspozycji rodzin zastępczych pozostawał pedagog, psycholog, psychiatra, rehabilitant czy prawnik.

Przyznane wyróżnienia zostaną wręczone w czasie IV Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie w dniu 22 czerwca 2016 roku.

Z badań i analiz Koalicji wynika, że ciągle jest zbyt mała liczba kandydatów do sprawowania opieki nad powierzonymi dziećmi, wydaje się więc niezbędne stworzenie dobrego klimatu wokół rodzicielstwa zastępczego. Bez rozwoju rodzinnej opieki zastępczej nie uda się zmniejszyć liczby dzieci pod opieką domów dziecka - przekonują eksperci. Szczególnie malutkie dzieci wymagają indywidualnej, stałej i odpowiadającej ich potrzebom opieki ze strony dorosłych, którą w instytucji jest bardzo trudno osiągnąć.

Za organizację i koordynację działań związanych z pieczą rodzinną odpowiadają w Polsce głównie powiatowe centra pomocy rodzinie, wspierane przez organizacje pozarządowe. Prowadzony od kilku lat system opieki zmierza do deinstytucjonalizacji, zmniejszenia liczby dużych placówek opieki nad dziećmi i zastąpienia ich rodzinnymi formami opieki.

W kwietniu tego roku Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej przedstawiła swój raport z oceną, jak działa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dane wskazują, że choć w Polsce nieznacznie spada liczba dzieci we wszystkich formach pieczy zastępczej (ok. 2 proc. w skali roku), to w instytucjach, na poziomie powiatu, wychowuje się ok. 2 tys. maluchów do 6 roku życia.

W rodzinnych formach pieczy zastępczej (wszystkie typy rodzin zastępczych, rodzinne domy dziecka i placówki typu rodzinnego) wychowuje się obecnie 59 tys. 614 dzieci, a 17 tys. 554 jest powierzonych instytucjonalnej pieczy zastępczej czyli są w domach dziecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • klaudyna, 2016-09-01 22:52:05

    A dlaczego tak dużo powstaje małych domów dziecka?