PARTNER PORTALU
 • BGK

Kobieca debata na wysokim szczeblu

 • PAP    24 sierpnia 2011 - 10:08
Kobieca debata na wysokim szczeblu

– Tam, gdzie państwo się wycofuje, wkraczają kobiety, one wypełniają tę lukę” – mówi Jolanta Banach, radna Gdańska i była pełnomocniczka rządu ds. rodziny i kobiet.
Jolanta Banach będzie jedną z wielu uczestniczek Kongresu Kobiet, który rozpocznie się 17 września w Sali Kongresowej pod hasłem „Równa płaca za równą pracę”.

Radna, zachęcając do udziału w kongresie, mówiła o konsekwencjach, jakie ponoszą kobiety, które opiekują się członkami swojej rodziny, takich jak rezygnacja z pracy, bieda.

W pierwszym dniu kongresu zaplanowano m.in. panel dyskusyjny na temat przyszłości kobiet z udziałem komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej Viviane Reding.

Panel o prawach społecznych kobiet, biedzie, bezrobociu i przedsiębiorczości poprowadzić ma minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Przewidziano także dyskusję pod hasłem „Dlaczego warto głosować na kobiety”, a także panele o szansach i barierach, dysproporcjach w zarobkach kobiet i mężczyzn, o przyczynach i skutkach kryzysu ekonomicznego.

W drugim dniu kongresu odbędzie się m.in. debata poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie oraz panel na temat „Euro 2012 – ile zyskamy, ile stracimy?”.

Będą również dyskusje poświęcone edukacji, kulturze, kobietom w wojsku, przemocy domowej, żłobkach i wiele innych. Jak zawsze panelom i debatom towarzyszyć będą wystawy, koncerty, będzie także zapewniona profesjonalna opieka nad dziećmi.

Kongres Kobiet to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców.

Pierwszy kongres odbył się w czerwcu 2009 r., spotkało się na nim blisko 4 tys. kobiet z różnych środowisk.

II Kongres odbył się w czerwcu 2010 r. w przededniu wyborów prezydenckich, pod hasłem „Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!”.

Z inicjatywy kongresu powstał obywatelski projekt ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych; ustawa gwarantująca kobietom 35 proc. miejsc na listach weszła w życie w tym roku i obowiązywać będzie w najbliższych wyborach do parlamentu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Ewa P., 2011-08-24 18:55:26

  Jak widzę jest to przedruk informacji PAP i cieszy, że Redakcja Portalu Samorządowego promuje informacje o Kongresie Kobiet. Nie rozumiem jednak dlaczego informację o problemach m.in społeczno - ekonomicznych kobiet Redakcja uzupełniła o ten dziwny obrazek. Jaki jest związek?
 • sani, 2011-08-24 16:12:25

  Żeby tak od gadania dobrobytu przybywało.A tu nie chce...
 • babka, 2011-08-24 12:25:23

  mozna mozna, tylko trzeba chcieć