PARTNER PORTALU
 • BGK

Kobiet w samorządzie jak na lekarstwo. Ale to one trzymają kasę [RAPORT]

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    24 lipca 2017 - 08:19
Kobiet w samorządzie jak na lekarstwo. Ale to one trzymają kasę [RAPORT]
Wśród zasiadających w fotelu prezydenta/burmistrza kobiety stanowią niewiele ponad 10 proc. (PTWP)

Podział ról w polskich samorządach lokalnych przypomina tradycyjny podział ról w polskich rodzinach: mężczyźni podejmują strategiczne decyzje i pełnią funkcje reprezentacyjne, ale to kobiety trzymają rękę na budżecie. Przy czym o ile w życiu rodzinnym taki stereotypowy model już dawno trafił do lamusa, to w samorządach trzyma się mocno. Raport przygotowany przez PortalSamorzadowy.pl nie pozostawia co do tego żadnych złudzeń.

• Ponad 1650 europejskich miast wprowadziło w życie Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

• Wśród głównych zasad tego dokumentu jest zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie.

• Sprawdziliśmy jaki procent zarządów polskich miast i miasteczek stanowią kobiety. Jest wiele do nadrobienia.

• Ruchy miejskie apelują do samorządów o partycypacyjne opracowanie i wdrożenie Miejskich Strategii Równych Szans. Podpowiadają jak to zrobić.

 

Pod lupę wzięliśmy ok. 900 miast w Polsce – od tych największych wojewódzkich do małych miejscowości w każdym z województw.

Kobiet w prezydenckich gabinetach jak na lekarstwo

Wprawdzie na czele naszej stolicy stoi kobieta – Hanna Gronkiewicz-Waltz rządzi w Warszawie od 2006 r., a w Łodzi prezydentem jest też kobieta – Hanna Zdanowska, ale wśród miast wojewódzkich więcej rządzonych przez kobiety nie znajdziemy.

Wśród dużych miast z kobietą u sterów można wymienić m.in.: Świdnicę, Rudę Śląską, Zabrze, Chełm, Jastrzębie-Zdrój, Ostrów Wielkopolski czy Kędzierzyn-Koźle, ale i ta lista nie będzie długa. Jak wynika z naszych analiz, wśród zasiadających w fotelu prezydenta/burmistrza kobiety stanowią niewiele ponad 10 proc.

Jeśli chodzi o poszczególne regiony, najgorzej pod tym względem wypada świętokrzyskie, gdzie w żadnym mieście nie rządzi kobieta. Na palcach jednej ręki można policzyć panie prezydent i panie burmistrz w kujawsko-pomorskim, małopolskim, podlaskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim. Choć w dwóch ostatnich regionach, gdzie jest stosunkowo mało miast, udział kobiet we władzach nie wygląda proporcjonalnie najgorzej, bo wynosi ok. 10 i blisko 15 proc.

Najlepiej procentowo wypada województwo zachodniopomorskie, gdzie kobiet na najwyższych stanowiskach doliczyliśmy się w 11 miastach - co stanowi blisko 16,5 proc. Trochę lepiej pod względem reprezentatywności pań w skali całego kraju wygląda sytuacja na stanowiskach wiceprezydentów/wiceburmistrzów – ok. 1/4 zastępców to kobiety.

Choć – jak pokazuje przykład Słupska – bywa, że mimo iż kobieta zajmuje tak wysokie stanowisko, nie jest traktowana równie „poważnie” jak mężczyzna.×
KOMENTARZE (3)

 • kasiarz, 2017-08-07 15:09:17

  Hanna Gronkiewicz-Waltz, też trzyma kasę i to Warszawy, czego moim zdaniem, nie jest godna. Dalej pisać, to szkoda słów.
 • jancz, 2017-07-24 16:55:27

  I co z tego, że jest ich mniej na wybieralnych stanowiskach? Może to wina kobiet-wyborców, które nie głosują wystarczająco licznie na kobiety? Czasem zadaję sobie pytanie: co one w mają takiego w sobie, że nie zyskują uznania innych kobiet? Wcale mnie to nie martwi. Podobna sytuacja jest przecież w ...gospodarce. Jeżeli mają to być takie budkopodobne, sfiksowane i pyskate jak te z PO lub .Nowoczesnej, to niech już jest jak jest. Te, które mają mandat wyborców w większości przynajmniej godnie reprezentują ten urząd. A jakom skarbniczki są nie do zastąpienia. Odpowiedzialność za powierzony skarb aż do bólu.  rozwiń
 • eLPe, 2017-07-24 10:23:31

  Pozdrawiam wszystkie koleżanki Skarbniczki jako... przedstawiciel "mniejszości" na tym stanowisku. Uważam, że Skarbnicy nie dzielą się na kobiety i mężczyzn, ale na tych co są lub nie są rzetelni i mający... "kręgosłup" kiedy trzeba powiedzieć NIE.