PARTNER PORTALU
  • BGK

Kobiety w Polsce są raktowane gorzej niż mężczyźni

  • PAP/AT    8 marca 2018 - 08:46
Kobiety w Polsce są raktowane gorzej niż mężczyźni
Po wprowadzeniu parytetów to mężczyźni mogliby się czuć dyskryminowani (fot.shutterstock)

Kobiety w Polsce mają niższe zarobki, a także gorszą sytuację z powodu obowiązków macierzyńskich - powiedział pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Adam Lipiński.
  • Kobiety są gorzej traktowane niż mężczyźni - powiedział Lipiński.
  • Za mało kobiet jest w polityce, a to właśnie ta dziedzina decyduje o kształcie życia społecznego - dodał.
  • Ocenił, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja kobiet w biznesie.

Lipiński, zapytany w "Dzienniku Gazecie Prawnej" o to, czy kobiety w Polsce nie są traktowane na równi z mężczyznami, odpowiedział, że wszystkie statystyki na to wskazują. "Przede wszystkim mamy za mało kobiet w polityce, a to właśnie ta dziedzina decyduje o formalnym kształcie życia społecznego. Kobiety w Polsce mają niższe zarobki, a także gorszą sytuację z powodu obowiązków macierzyńskich" - ocenił.

Zapytany o zatrudnianie kobiet na kierowniczych stanowiskach w rządzie, odparł, że jest to bardzo skomplikowana sprawa. "Swego czasu była dyskusja na temat parytetów. Ostatecznie wprowadzone zostały kwoty wyborcze: postanowiono, że kobiety i mężczyźni muszą mieć co najmniej 35 proc. miejsc na listach. (...) Okazało się, że po wprowadzeniu kwot odsetek kobiet w Sejmie niewiele się zmienił, więc reforma nie miała większego wpływu. Zdecydowała jedynie o kształcie list wyborczych do Sejmu i Senatu, bo w efekcie tej regulacji zaczęto szukać kobiet na siłę. W praktyce wypełnianie kwot najczęściej polegało na tym, że prosiło się o kandydowanie żonę czy znajome. Skutkowało to ich niską determinizacją w kampaniach i porażką" - zaznaczył Lipiński.

Czytaj też: Kobietom brakuje pewności siebie. Także w walce o zarobki i awans

Lipiński podkreślił, że z kolei po wprowadzeniu parytetów to mężczyźni mogliby się czuć dyskryminowani. Paradoks ten może pojawić się w sytuacji - podał przykład minister - jeśli w jakiejś partii działałoby np. 80 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet. "Być może warto pomyśleć o tym, czy po prostu proporcje płci na listach nie powinny odpowiadać podziałowi wewnątrz partii. (...) Może wypracujemy też inne metody. Niezłym pomysłem mogłaby być współpraca z organizacjami pozarządowymi, np. w ramach programu Kobiety w polityce czy edukacja pań w zakresie działalności politycznej" - powiedział.

Lipiński ocenił, że jeszcze trudniej niż w polityce jest zmienić sytuacje kobiet w biznesie. "Zarządy polskich firm są zdominowane przez mężczyzn. W zarządach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych było zaledwie 12 proc. kobiet. To duży problem. W spółkach Skarbu Państwa jest lepiej, bo już 35 proc. członków zarządów to kobiety, a we władzach spółek publicznych mają 25-procentowy udział" - powiedział. Dodał, że najgorsza sytuacja jest w spółkach prywatnych. "Myśleliśmy nad wprowadzeniem parytetów albo kwot, ale ta propozycja spotkała się z chłodnym przyjęciem inwestorów" - zaznaczył. Zapowiedział, że zamiast rozwiązań prawnych rząd zamierza się w tej kwestii skupić "na miękkich działaniach, takich jak edukacja, szkolenia i uświadamianie, że kobiety są również sprawnymi menedżerami".

Na sugestię, że kobiety są dyskryminowane również z powodu niższych emerytur, ponieważ pracują krócej niż mężczyźni, minister przypomniał, że kobiety mają prawo do emerytury w wieku 60 lat, ale jeśli chcą, mogą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zapytany o obcięcie dotacji na organizacje przeciwdziałające przemocy wobec kobiet, odpowiedział, że powołany niedawno Narodowy Instytut Wolności będzie dysponował środkami, które będą mogły zostać przekazane tego typu organizacjom. "Na razie pracujemy nad koncepcją, ale mogę już teraz zadeklarować, że będę przekonywał do wspierania tego rodzaju projektów".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-03-09 09:28:50

    No to kto kłamie? Wczoraj TV rządowa tuba podała, że jest u nas lepiej z tą równością, płacową i jeśli chodzi o stanowiska niż w Unii Eurokołchozowej, a tu "Gazeta Prawna" (kto jest właścicielem? Czy nie czasem Axel Springer? No to już wszystko wiemy! U nas musi być gorzej! ...  rozwiń