PARTNER PORTALU
  • BGK

Kobiety w samorządach: Na fotelach prezydentów miast coraz więcej płci pięknej

  • PulsHR.pl (Jolanta Miśków)    11 stycznia 2016 - 15:52
Kobiety w samorządach: Na fotelach prezydentów miast coraz więcej płci pięknej
Beata Szydło stoi na czele rządu, Hanna Gronkiewicz-Waltz od dziesięciu lat jest gospodarzem Warszawy, a Małgorzata Zaleska być może zostanie pierwszą w historii szefową GPW. /fot. PTWP

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych wśród prezydentów polskich miast pojawiło się więcej kobiet, i co ważne – wszystkie miały męskich poprzedników.
Choć samorządy wydają się być mało kobiece, warto zauważyć, że sytuacja się poprawia.

– Odsetek kobiet na szczycie władz samorządowych wynosi ok. 23 proc. – ocenia prof. Halina Rusek z Uniwersytetu Śląskiego.

Spośród 107 prezydentów polskich miast, tylko dziesięciu jest płci pięknej, ale – stolicą Polski już od dziesięciu lat rządzi kobieta, a nie mężczyzna – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Takim samym stażem może pochwalić się Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Gospodarzem Łodzi od 2010 r. jest natomiast Hanna Zdanowska. Tyle samo czasu w fotelu prezydenta Rudy Śląskiej zasiada Grażyna Dziedzic. Od dwóch kadencji prezydentową mają również mieszkańcy Chełma – tam rządy sprawuje Agata Fisz. Wcześniej urząd ten sprawowali tylko mężczyźni.

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych pojawiło się więcej kobiet wśród prezydentów polskich miast, i co ważne – wszystkie miały męskich poprzedników. I tak, Beata Klimek została prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego, którym wcześniej rządził Jarosław Urbaniak. Beata Moskal-Słaniewska w roli prezydenta Świdnicy zastąpiła rządzącego od 2002 r. Piotra Murdzka. Podobnie Mariola Czechowska, gospodarz Bełchatowa (przed nią od 2002 r. prezydentem był Marek Chrzanowski), Sabina Nowosielska wyręczyła w tej roli Tomasza Wantułę, a Anna Hetman przejęła rządy w Jastrzębiu-Zdroju po Marianie Janeckim.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.