PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne 500 plus. Będą nagrody za stałość w uczuciach?

  • bad    30 sierpnia 2017 - 17:27
Kolejne 500 plus. Będą nagrody za stałość w uczuciach?
Jubileusz 50-lecia pożycia małżenskiego w Gminie Murów. fot. mat. prasowe

Samorządowcy chcą, by pary z długoletnim pożyciem małżeńskim były dodatkowo uhonorowane.
O zmiany w ustawie o orderach i odznaczeniach zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Zwrócił on uwagę, że część samorządów poza medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, dodatkowo honoruje te osoby pewnymi nagrodami finansowymi, jednak sądy to kwestionują.

- Orzeczenia wskazują, że ani organ stanowiący gminy, ani wykonawczy nie ma do tego upoważnienia. Jest to kwestia 500 zł na parę. Ludzie starsi są nieraz w bardzo trudnej sytuacji finansowej i byłoby to dla nich pewnego rodzaju wsparcie – wyjaśniał prezydent Bielska-Białej podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dlatego Jacek Krywult proponuje wprowadzenie przepisów, które umożliwiłyby przyznanie dodatków pieniężnych parom, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim, jako dodatkowej nagrody. 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek podkreśla, że jest to ciekawa propozycja.

MSWiA ma przedstawić swoje stanowisko, po zapoznaniu się ze szczegółami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • andrzej, 2017-08-31 14:01:36

    O, to jest dobry pomysł. Naprawdę dobry. Sugeruję kwote ok 5 tysięcy - nie po 500 - po pierwsze - takich małżerństw i tak bedzie coraz mniej, po drugie, za taka kwote to sobie na wycieczke pojada albo remont zrobią. Super sprawa.