PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny kłopot inicjatywy Dutkiewicza

  • PAP    7 września 2011 - 14:42
Kolejny kłopot inicjatywy Dutkiewicza

PKW chce wyjaśnień od czterech komitetów wyborczych związanych z inicjatywą prezydentów miast Obywatele do Senatu w sprawie ich stron internetowych.
Według Komisji, treści znajdujące się na stronach są sprzeczne ze sposobem prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej.

Czytaj też: Obywatele do Senatu utworzyli koło

Zamieszanie wokół stron internetowych to kolejne kłopoty inicjatywy Obywatele do Senatu, zapoczątkowanej przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Obywatele do Senatu - więcej władzy ludzi

Wcześniej PKW nie pozwoliła zarejestrować kilkudziesięciu komitetów wyborczych pod wspólnym szyldem, a okręgowe komisje wyborcze w Warszawie zakwestionowały podpisy poparcia pod rejestracją kandydatów OdS Anny Kalaty i Marka Króla.

Czytaj też: Polityka lokalna lepsza od warszawskiej

PKW podkreśla, że treści zamieszczone na stronach internetowych komitetów: Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu, KWW Rafała Dutkiewicza, KWW Jacka Janiszewskiego oraz KWW Władysława Komarnickiego, jednoznacznie wskazują, że komitety te prowadzą agitację na rzecz kandydatów startujących nie z własnych komitetów.

Zdaniem PKW świadczą o tym zamieszczone na stronach komitetów m.in. symbole graficzne KWW Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu oraz odnośniki, a także zakładka „Kandydaci” na stronie komitetu OdS, gdzie prezentowane są dane osób startujących w wyborach także spoza komitetu OdS.

W ocenie Komisji, działania takie naruszają Kodeks wyborczy, zgodnie z którym „komitety wyborcze prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborcza na rzecz kandydatów”. Oznacza to, że komitety wyborcze nie mogą wspierać kandydatów z innych komitetów.

Według PKW naruszone zostały również zasady finansowania kampanii wyborczej, zgodnie z którymi komitet wyborczy może pozyskiwać i wydatkować środki jedynie na sfinansowanie kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych przez ten komitet.

W pismach do komitetów wyborczych PKW zwróciła się z prośbą o „dostosowanie sposobu prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej do wymogów ustawowych” i oczekuje „wyjaśnień w tej sprawie”.

Pełnomocnicy czterech komitetów wyborczych związanych z inicjatywą Obywatele do Senatu jeszcze w środę złożą do PKW wyjaśnienia w tej sprawie. Także strony wszystkich czterech komitetów zostaną niezwłocznie zmodyfikowane.

Jak powiedział anonimowo pełnomocnik jednego z komitetów, wszyscy kandydaci startujący z tych komitetów utożsamiają się z ideą inicjatywy Obywatele do Senatu. Dodał, że w wielu wypowiedziach medialnych zarówno sami kandydaci, jak i m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówili, że kandydaci OdS wystartują w jesiennych wyborach z kilku komitetów.

Pełnomocnik przypomniał także, że pierwotnie pomysł polegał na tym, że w każdym z okręgów, w którym samorządowcy chcieli mieć kandydata, miał zostać utworzony osobny komitet. „W nazwie miał zawierać nazwisko prezydenta popierającego kandydata i szyld Obywateli do Senatu. Czyli np. we Wrocławiu byłby to komitet: Rafał Dutkiewicz. Obywatele do Senatu. Na to jednak PKW się nie zgodziła” – tłumaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.