PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny wyrok na korzyść Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sąd uchylił grzywnę za niestawienie się przed komisją

 • JS    19 lutego 2018 - 21:28
Kolejny wyrok na korzyść Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sąd uchylił grzywnę za niestawienie się przed komisją
Sąd uznał za niezasadne stanowisko Komisji, że skoro zaskarżonym postanowieniem kara grzywny została nałożona na Hannę Gronkiewicz-Waltz, to skarga wniesiona przez prezydenta m.st. Warszawy winna podlegać odrzuceniu. (fot. twitter.com/ mat. UM Warszawa)

Wojewódzki Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym rozpoznał kolejną skargę prezydent m.st. Warszawy na grzywnę za niestawiennictwo nałożoną imiennie na Hannę Gronkiewicz-Waltz. I po raz kolejny uchylił decyzję Komisji weryfikacyjnej, obciążając ją kosztami postępowania sądowego w wys. 580 zł.
Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że zaskarżone postanowienie podlega kognicji sądów administracyjnych, jest bowiem postanowieniem, od którego przysługuje środek odwoławczy. Uznał za niezasadne stanowisko Komisji, że skoro zaskarżonym postanowieniem kara grzywny została nałożona na Hannę Gronkiewicz-Waltz, to skarga wniesiona przez prezydenta m.st. Warszawy winna podlegać odrzuceniu.     

Czytaj też: WSA uchylił drugą grzywnę dla Gronkiewicz-Waltz

Sąd rozpoznający sprawę podzielił w tym zakresie w pełni stanowisko wyrażone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 października 2017 r., i uznał, że wobec zaistniałych w stanie faktycznym sprawy wątpliwości, kogo Komisja uznaje za podmiot ukarany karą grzywny: organ jednostki samorządu terytorialnego czy jego piastuna, skarga wniesiona przez którykolwiek z tych podmiotów powinna być uznana za wniesioną przez podmiot legitymowany. Przeciwne stanowisko mogłoby jeden z tych podmiotów narazić na utratę konstytucyjnego prawa do sądu i naruszałoby zasadę zaufania uczestników postępowania do organów władzy publicznej.

Sąd podzielił również w pełni stanowisko wyrażone we wcześniejszych wyrokach tutejszego sądu o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 718) nie daje możliwości nałożenia kary grzywny za niestawiennictwo na rozprawie na osobę pełniącą funkcję piastuna organu osoby prawnej.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Rebus, 2018-02-21 08:47:25

  Do Qraś: Byle jakiej komisji wydaje się, że może stać ponad prawem. Te koszty powinien ponieść Pan Jaki i to z własnej kieszeni. Pani Hania też jest prawnikiem i nie pozwoli robić z siebie pomietka.
 • Qraś, 2018-02-19 23:01:49

  Do Pietrek: Za niestawiennictwo Hani ma zapłacić urząd którym kierowała a nie Hania. Czyli zapłacą "ci Państwo".
 • Pietrek, 2018-02-19 22:02:36

  Jaka HGW taki sąd i dlatego jest potrzebna reforma sądownictwa bo zwykłego szaraczka by wdeptywali w ziemi ale Hanke - w życiu . Jak do tej pory jest nietykalna niestety!!!