PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisarze wyborczy i delegatury KBW: wybory i referenda

  • MIW    4 kwietnia 2018 - 15:03
Komisarze wyborczy i delegatury KBW: wybory i referenda
Dzień otwarty w delegaturze KBW w Bydgoszczy (fot. pkw.gov.pl)

Dokładnie 670 wyborów odbyło się pod okiem komisarzy wyborczych i pracowników delegatur Krajowego Biura Wyborczego między 1 stycznia 2016, a 28 lutego tego roku. Takie dane przynosi najnowszy raport Państwowej Komisji Wyborczej. Jak łatwo policzyć daje to niemalże jedne wybory dziennie.
Zdecydowaną większość - 636 - stanowiły wybory uzupełniające. Rachunek uzupełnia 31 wyborów przedterminowych i 3 wybory ponowne. Najczęściej komisarze i delegatury KBW doglądały wyborów na Mazowszu (81), w Wielkopolsce (57) i na Lubelszczyźnie (56); najrzadziej w województwie opolskim (25) i pomorskim (28).

Czytaj: Ustawa o referendum lokalnym do zmiany. Ruchy miejskie chcą nowelizacji

W opisanym okresie złożono na ręce komisarzy 61 wniosków z inicjatywami referendalnymi (najwięcej na Mazowszu i Wielkopolsce - 8 i 7). Przeprowadzono 45 referendów lokalnych. Najwięcej - po 6 - na Mazowszu i w województwie lubuskim. Ani jedno nie odbyło się w województwie opolskim i podkarpackim (w tym pierwszym przypadku nie zgłoszono nawet takiego wniosku); tylko po jednym w województwie łódzkim, podlaskim i świętokrzyskim.

Czytaj: Referenda odwoławcze rzadko się udają. Ale jak już wyjdzie, dzieją się rzeczy spektakularne

Komisarze wydali 866 decyzji o wygaśnięciu mandatu radnego i wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. I znowu najwięcej z nich dotyczyło Mazowsze - 96. Nieco mniej odnotowano ich w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie  - 77 i 72. Natomiast najmniej - 30 - w województwie świętokrzyskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.