PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja nadzwyczajna za wygaszeniem obecnej kadencji PKW

  • PAP/rs    5 grudnia 2017 - 13:08
Komisja nadzwyczajna za wygaszeniem obecnej kadencji PKW
Kadencja dotychczasowej PKW wygaśnie z dniem wejścia w życie projektowanych przepisów. (Fot. Shuttestock.com)

Komisja nadzwyczajna opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem do Kodeksu wyborczego zapisu, zgodnie z którym kadencja dotychczasowej PKW wygasa z dniem wejścia w życie projektowanych przepisów.
Opozycja wniosła o odrzucenie tego artykułu w całości. Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) "pokazuje on prawdziwe intencje PiS". - Nie chodzi o żadną transparentność. Chodzi tylko i wyłącznie o fizyczny skok na kolejną instytucję państwa - oświadczył.

Według Piotra Zgorzelskiego (PSL) żaden organ; konstytucyjny czy powołany przez ustawę, nie powinien mieć skracanej kadencji. - Szczególnie jeśli w przypadku PKW dotyczy to okresu przed lub po wyborczego - mówił.

Wniosek opozycji o odrzucenie zmiany został oddalony w głosowaniu.

Tomasz Cioska z Ruchu Kontroli Wyborów powiedział, że Ruch nie widzi uzasadnienia dla utrzymania obecnego składu PKW na kolejne kampanie wyborcze. - Żądamy stworzenia nowej PKW według przepisów przewidzianych w ustawie - podkreślił.

Łukasz Schreiber (PiS) tłumaczył, że w artykule tym "chodzi o reformę PKW". W jego ocenie, obowiązujący obecnie system sędziowski w tym gremium się nie sprawdził, dlatego konieczna była zmiana na system sędziowsko-parlamentarny. Przekonywał, że podobne regulacje sprawdziły się już w innych europejskich krajach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.