PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja weryfikacyjna po raz kolejny wzywa Hannę Gronkiewicz-Waltz

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 14:16
Komisja weryfikacyjna po raz kolejny wzywa Hannę Gronkiewicz-Waltz
(fot. PTWP Paweł Pawłowski)

Komisja weryfikacyjna w piątek (16.03) przekaże wezwanie dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przewodniczącej Rady Miasta Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej na rozprawę, która odbędzie się 28 marca - poinformował szef komisji Patryk Jaki.
  • 28 marca odbędzie się przed komisją weryfikacyjną pierwsza rozprawa na tzw. zasadach "ogólnych".
  • Wezwane na nią zostaną dwie osoby: Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
  • Wezwanie odbędzie się na nowych zasadach. 

Patryk Jaki poinformował, że we wtorek (20.03) komisja wyda trzy decyzje dot. trzech kolejnych nieruchomości, a w środę odbędzie się konferencja przedstawicieli komisji.

Jak dodał, w poniedziałek 26 marca komisja podejmie kolejne decyzje dot. nieruchomości, w których rozprawy już się odbyły.

Jaki poinformował, że 28 marca w środę odbędzie się pierwsza rozprawa na tzw. zasadach "ogólnych". - Na tę rozprawę zostaną dzisiaj przekazane wezwania dla dwóch osób. Pierwszą osobą będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz (wezwana- red.) jeszcze raz, tym razem na nowych zasadach. - powiedział. Jak wyjaśnił, w związku z nowelizacją ustawy o komisji, jeśli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi "będzie mogła zostać ukarana i to kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie".

- Po drugie w międzyczasie do komisji trafił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który pokazał, że również postępowanie komisji wcześniej, w przypadku wcześniejszych grzywien było słuszne - dodał.

Jaki poinformował, że drugą osobą, która otrzyma wezwanie od komisji, będzie przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która - jak dodał - jest przewodniczącą organu, który ma "obowiązek sprawować nadzór i kontrolę nad prezydentem miasta".

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lutego br.

Nowela przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Nowe przepisy zakładają wyposażenie komisji weryfikacyjnej w kompetencje prokuratora określone w postępowaniu administracyjnym i cywilnym, ale nie w postępowaniu karnym. W toku prac nad nowelą podkreślano, że chodzi o to, aby komisja miała możliwość wszczynania postępowań zmierzających do wyeliminowania niezgodnych z prawem orzeczeń sądów oraz decyzji organów.

Nowelizowana ustawa zakłada ponadto, że przedmiotem postępowania rozpoznawczego przed komisją mogą być zarówno decyzje ostateczne, jak i nieostateczne. Ponadto, wprowadza nowy rodzaj postępowania - tzw. postępowanie ogólne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.