PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja weryfikacyjna zapowiada odszkodowania. Wezwie prezydent stolicy

  • PAP/JS    16 marca 2018 - 17:36
Komisja weryfikacyjna zapowiada odszkodowania. Wezwie prezydent stolicy
Jaki przypomniał, że w życie weszła nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej i na jej mocy 28 marca przeprowadzona zostanie pierwsza rozprawa na tzw. zasadach "ogólnych". (fot. mat. pras. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Od czwartku (14 marca) można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji - ogłosił szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Zapowiedział, że na rozprawę komisji 28 marca wezwane zostaną: prezydent stolicy i przewodnicząca Rady Warszawy.
  • Szef komisji weryfikacyjnej podkreślił, że wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia mogą na razie składać tylko mieszkańcy tych nieruchomości, w stosunku do których komisja już wydała decyzje i są one ostateczne. Wskazał tu na adresy: Poznańska 14, Marszałkowska 43, Nowogrodzka 6a, Nabielaka 9 oraz Noakowskiego 16.
  • Jak mówił Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej, wysokość odszkodowania będzie ustalana na podstawie dokumentów i zgromadzonego materiału dowodowego.
  • Przewodniczący komisji wyjaśnił, że w związku z nowelizacją ustawy o komisji, jeśli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi, "będzie mogła zostać ukarana i to kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie".

Na piątkowej konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości Jaki poinformował, że od czwartku mieszkańcy poszkodowani w wyniku reprywatyzacji mogą składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia. Na składanie udokumentowanych wniosków będzie 30 dni; wnioski na razie będą mogli składać mieszkańcy pięciu nieruchomości, co do których zapadły ostateczne decyzje.

Ponadto Jaki przypomniał, że w życie weszła nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej i na jej mocy 28 marca przeprowadzona zostanie pierwsza rozprawa na tzw. zasadach "ogólnych". Na rozprawę wezwane zostaną: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Nowela ustawy zakłada zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne.

Jaki podkreślał, że komisja, tak jak obiecała, chce przywracać sprawiedliwość, stąd zapowiedź odszkodowań dla poszkodowanych mieszkańców. "Chcemy, aby komisja działała w sposób skuteczny i realny pomagała ludziom i to właśnie staje się ciałem. Dużo szybciej, niż się tego spodziewaliśmy" - ocenił.

Szef komisji weryfikacyjnej podkreślił, że wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia mogą na razie składać tylko mieszkańcy tych nieruchomości, w stosunku do których komisja już wydała decyzje i są one ostateczne. Wskazał tu na adresy: Poznańska 14, Marszałkowska 43, Nowogrodzka 6a, Nabielaka 9 oraz Noakowskiego 16.

Jak dodał, wszystkie terminy, w jakich można składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia podane są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zwrócił ponadto uwagę, by składane wnioski były bardzo dobrze udokumentowane, "aby przedstawić tam dowody na krzywdę, na podniesione czynsze, na ewentualne szykanowanie. Wszystkie te elementy będą brane pod uwagę przez komisję przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej wypłacie odszkodowania i o wysokości tego odszkodowania" - podkreślił.

Szef komisji poinformował, że świadczenia będą wypłacane ze środków m.st. Warszawy, ale też z "tych, które zostały zabezpieczone w ramach postępowania egzekucyjnego, które prowadzi komisja".

Jak mówił Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej, wysokość odszkodowania będzie ustalana na podstawie dokumentów i zgromadzonego materiału dowodowego. "Zawsze to będzie indywidualna ocena" - podkreślił. Dodał, że przyznane odszkodowania i zadośćuczynienia będą podlegać kontroli sądowej. Członkowie komisji zaznaczyli, że miasto będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania, wtedy sprawa trafi do sądu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.