PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisje za projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym

  • PAP/AH    12 października 2017 - 15:58
Komisje za projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym
Fot. sejm.gov.pl

W przypadku zmiany granic gmin, plany zagospodarowania przestrzennego znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, będą obowiązywały dalej - przewiduje projekt noweli ustawy o samorządzie gminnym, który komisje skierowały w czwartek do drugiego czytania w Sejmie.
• Sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, na wspólnym posiedzeniu zajmowały się w czwartek komisyjnym projektem noweli ustawy o samorządzie gminnym.

• Reguluje on sytuację odnośnie obowiązywania aktów prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego w przypadku zmiany granic gmin.

• Nowela "ma ambicje stać się projektem ponadpartyjnym".

- Projekt noweli przewiduje, że w przypadku zmiany granic gmin, dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego, znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, obowiązywałyby dalej - tłumaczył Arkadiusz Czartoryski (PiS).

Jak mówił, do tej pory, w przypadku utraty części terytorium, gmina traciła również dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego. W jego ocenie, było to rozwiązanie niekonstytucyjne, ponieważ "obierało obywatelom prawa już nabyte".

- Uważamy, że na przyłączonym terytorium gmina może zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, ale z poszanowaniem procedur i obywateli - przekonywał.

Według Czartoryskiego nowela "ma ambicje stać się projektem ponadpartyjnym". Podkreślił, że komisja administracji i spraw wewnętrznych przyjęła projektowane zmiany jednomyślnie. Dodał, że życzliwie został on również przyjęty przez organizacji samorządowych, w tym Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Ryszard Wilczyński (PO) ocenił, że nowela "jest bardzo cenna". Jak dodał, projekt chciałby traktować jako otwarty, aby można w ramach drugiego czytania, wnieść do niego poprawki. Według niego, nowela nie reguluje kwestii zaległości podatkowych gminy, która utraciła część terytorium oraz sprawy zwrotu nadpłaty podatku.

- Kto ma to teraz egzekwować? - pytał poseł PO. Ocenił, że są to "kwestie szczegółowe".

Zdaniem Józefa Lassoty (PO) zapisy noweli powinny obejmować również przypadek powstania nowej gminy, z podziału dwóch dotychczas istniejących.

- W tej chwili jest tylko mowa o obszarze gminy, który się włącza do sąsiedniej gminy - zauważył poseł.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji, nie zgłoszono wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Sprawozdawcą komisji w drugim czytaniu przed Sejmem został Arkadiusz Czartoryski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.