PARTNER PORTALU
 • BGK

Kompania Węglowa: Masówki w kopalniach

 • PAP/JL    9 lutego 2016 - 08:15
Kompania Węglowa: Masówki w kopalniach
Związki zawodowe rozpoczęły 9 lutego całodniową akcję informacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej. Fot. Pixabay.com

Przeciwne obniżce wynagrodzeń górników związki zawodowe rozpoczęły 9 lutego całodniową akcję informacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej.
Podczas masówek deklarują sprzeciw wobec obniżki wynagrodzeń górników, a powrót do rozmów uzależniają od wycofania wypowiedzenia porozumienia zawartego pół roku temu z zarządem.
Chodzi o porozumienie gwarantujące górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowego podmiotu – Polskiej Grupy Górniczej. Grupa ma rozpocząć działalność 1 maja.

– Przedstawiliśmy załodze sytuację i zagrożenia, jakie wynikają z działań planowanych przez zarząd Kompanii Węglowej. Przede wszystkim mówiliśmy o tym, że zarząd nie prowadzi z nami szczerego i rzetelnego dialogu, tylko chce wymusić pewne rozwiązania, na które strona społeczna nie da przyzwolenia – ostrzegał przed kopalnią Pokój w Rudzie Śląskiej szef Solidarności w tym zakładzie Dariusz Kulpa.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek.

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski tłumaczy, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną.

Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji przedstawicieli Kompanii nie ma planu obniżki pensji górników. Ewentualne zmiany w systemie mogłyby dotyczyć np. likwidacji lub zawieszenia wypłat tzw. czternastej pensji i niektórych innych świadczeń, co skutkowałoby zmniejszeniem średniego wynagrodzenia – jednak bez naruszania miesięcznych pensji.

Uzyskane w ten sposób oszczędności szacowano wstępnie na ponad 300 mln zł.

Związkowcy liczą, że 10 lutego Ministerstwo Energii – zgodnie z daną związkowcom obietnicą – przedstawi swoje stanowisko w sprawie dalszych rozmów i wycofania się zarządu KW z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca.

Związkowe masówki w kopalniach będą odbywać się przed każdą zmianą. Ostatnie zaplanowano przed północą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Gość, 2016-02-09 15:41:35

  Pracuję na przeróbce mechanicznej 27 lat,te 3500 zł o których niektórzy piszą to mam brutto,gdy odejmą wszystkie składki rentowe zdrowotne itp itd to na rękę zostaje ok.1800-1900 zł w zależności od przepracowanych dniówek,mam 3 dzieci i jakoś sobie daję radę.A o to co walczą związkowcy to tylko o sw...oje tyłki bo co oni biedni zrobią gdy im się od koryta odejmie NIGDY nie idą za zwykłym człowiekiem te wszystkie manifestacje to jedna wielka ściema byle bronić swoich stołków  rozwiń
 • Jaca, 2016-02-09 09:18:37

  A w srk kwk makoszowy mają wszystkie jak dawniej wynagrodzenia choć są najgorsi