PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów? Karczewski zaprzecza

  • PAP/AT    5 grudnia 2017 - 09:05
Koniec bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów? Karczewski zaprzecza
Stanisłąw Karczewski zaprzecza, aby PiS chciał zrezygnować bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (fot.shutterstock)

Nie ma w programie PiS pomysłu, aby zrezygnować z bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
W poniedziałek (4 grudnia) radio RMF podało, że "najważniejsi politycy PiS rozważają możliwość odejścia od bezpośrednich wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast". Według rozgłośni taka poprawka mogłaby zostać zgłoszona podczas drugiego czytania projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Karczewski we wtorek (5 grudnia) w radiowej Jedynce odnosząc się do tych doniesień powiedział, że "to zaskakująca informacja". "Nigdy nie słyszałem, na pewno nie było w naszym programie, aby zrezygnować z bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i tak jest, że jeżeli wychodzimy gdziekolwiek, o centymetr od naszego programu, to mamy niepowodzenie. Dlatego myślę, że to jest informacja nieprawdziwa" - podkreślił marszałek. Dodał, że informacja taka jest dla niego "zupełną nowością.

W poniedziałek sejmowa komisja nadzwyczajna kontynuowała rozpatrywanie projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS. "W chwili, kiedy dotrze ta ustawa do Senatu na pewno pochylimy się nad tą nowelizacją i będziemy rozmawiać" - zaznaczył Karczewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pres, 2017-12-07 09:56:09

    wybór wójta/burmistrza/prezydenta przez radę wybieraną w jednomandatowych okręgach wyborczych to koncepcja zgodna z pierwotnym zamysłem wz. samorządności
  • fx, 2017-12-05 09:45:38

    A to akurat dobry powrót do początków samorządności w polskim wydaniu!.