Koniec bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów? Karczewski zaprzecza

Nie ma w programie PiS pomysłu, aby zrezygnować z bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Koniec bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów? Karczewski zaprzecza
Stanisłąw Karczewski zaprzecza, aby PiS chciał zrezygnować bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (fot.shutterstock)

W poniedziałek (4 grudnia) radio RMF podało, że "najważniejsi politycy PiS rozważają możliwość odejścia od bezpośrednich wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast". Według rozgłośni taka poprawka mogłaby zostać zgłoszona podczas drugiego czytania projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Karczewski we wtorek (5 grudnia) w radiowej Jedynce odnosząc się do tych doniesień powiedział, że "to zaskakująca informacja". "Nigdy nie słyszałem, na pewno nie było w naszym programie, aby zrezygnować z bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i tak jest, że jeżeli wychodzimy gdziekolwiek, o centymetr od naszego programu, to mamy niepowodzenie. Dlatego myślę, że to jest informacja nieprawdziwa" - podkreślił marszałek. Dodał, że informacja taka jest dla niego "zupełną nowością.

W poniedziałek sejmowa komisja nadzwyczajna kontynuowała rozpatrywanie projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS. "W chwili, kiedy dotrze ta ustawa do Senatu na pewno pochylimy się nad tą nowelizacją i będziemy rozmawiać" - zaznaczył Karczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

wybór wójta/burmistrza/prezydenta przez radę wybieraną w jednomandatowych okręgach wyborczych to koncepcja zgodna z pierwotnym zamysłem wz. samorządności

Pres, 2017-12-07 09:56:09 odpowiedz

A to akurat dobry powrót do początków samorządności w polskim wydaniu!.

fx, 2017-12-05 09:45:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE