PARTNER PORTALU
 • BGK

Kontrole CBA w urzędach marszałkowskich to polityczna zagrywka?

 • MN    16 czerwca 2016 - 12:45
Kontrole CBA w urzędach marszałkowskich to polityczna zagrywka?

Kontrola w urzędzie marszałkowskim w Katowicach odbyła się przed południem (fot. wikipedia.org)

• Funkcjonariusze CBA rozpoczęli dzisiaj (16 czerwca) kontrole w 16 urzędach marszałkowskich.
• Kontrole mają potrwać do trzech miesięcy i dotyczą wydatkowania środków unijnych.
• CBA nie powinno być policją polityczną – mówi poseł Wojciech Król.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego kontrole CBA przeprowadzono jeszcze przed południem. Funkcjonariusze pojawili się osobiście i zapowiedzieli, że kontrola potrwa do trzech miesięcy.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie marszałkowskim, do skontrolowania w tym przypadku jest 1,7 mld euro, które wydatkowano na ponad 5 tysięcy projektów.

Sprawę skomentował dla nas poseł Wojciech Król z Platformy Obywatelskiej, były dyrektor gabinetu marszałka województwa. Jak przyznaje, sytuacja jest dość zaskakująca.

Wszyscy podejrzani o korupcję? 

- Chciałbym wierzyć, że CBA nie stało się policją polityczną tak jak to miało miejsce za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości – komentuje Wojciech Król. Jego zdaniem, wejście funkcjonariuszy do urzędów nie powinno mieć także charakteru prewencyjnego.

- Kontrola dokumentów w urzędach, jeśli nie ma związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, powinna odbywać się według pewnych standardów. Nie chce mi się wierzyć, aby CBA podejrzewało wszystkich urzędników we wszystkich Urzędach Marszałkowskich o działania niezgodne z prawem. Dlatego wejście z zaskoczenia ma inne cele - i niestety historia uczy, że mogą to być cele polityczne – zaznacza Król.

Jak usłyszeliśmy w śląskim urzędzie marszałkowskim, takie kontrole zdarzają się często, ale zwykle przeprowadza je urząd skarbowy albo przedstawiciele instytucji unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • chdikk, 2016-06-25 10:55:55

  Kontrole w Polsce robi się tak aby wyszło wszystko dobrze - wysłuchać nagrań z podsłuchanych rozmów prezesa cba...
 • gleartes, 2016-06-17 13:31:37

  CZYŚCI TĄ PEŁOWSKĄ STAJNIĘ AUGIASZA! DO ROBOTY LENIE I KMIOTY OD TUSKA!
 • czarnoskóry, 2016-06-16 17:04:06

  Do MARINA-MURZYNOWO/kPŁOCKA: Jetes żałosną ignorantka...walnij sie w głowe..przecież to albo nagonka albo zagrywka pijarowa...