PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrole graniczne, lubuskie i dolnośląskie: tysiące skontrolowanych, części osób odmówiono wjazdu

  • PAP/MN    25 lipca 2016 - 14:13
Kontrole graniczne, lubuskie i dolnośląskie: tysiące skontrolowanych, części osób odmówiono wjazdu
Kontrole są prowadzone selektywnie i dotyczą głównie osób i pojazdów udających się do naszego kraju (fot. nadodrzanski.strazgraniczna.pl)

• Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziały Straży Granicznej skontrolowano ponad 37 tysięcy osób i 11,5 tysiąca pojazdów wjeżdżających do Polski
• Statystyka prowadzona jest momentu od przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych, czyli od 4 lipca.
• Dotychczas funkcjonariusze wydali około 60 decyzji o odmowie wjazdu do Polski.
"Wjazdu odmówiono osobom, które nie posiadały dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, tj. paszportów. Obywatele Unii Europejskiej i innych państw, korzystający z prawa do swobodnego przemieszczania się, mogą wjechać do Polski na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić odpowiednie warunki wjazdu i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana" - powiedziała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Irena Skuliniec.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie) obejmuje zasięgiem działania województwa: lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Pod opieką ma 716 km granicy państwowej: 278 km z Republiką Federalną Niemiec i 438 km z Czechami.

Wśród odprawionych osób są również pielgrzymi, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Tylko w ostatnich dniach na przejściach granicznych w tym Oddziale SG skontrolowano prawie sto autobusów, pociągów i samolotów, którymi przybyło do naszego kraju 3,5 tysiąca pielgrzymów z całego świata.

Czytaj też: PKP: zmiany na dworcach kolejowych na Światowe Dni Młodzieży

Polska wprowadziła tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach Schengen w okresie 4 lipca - 2 sierpnia br. z uwagi na zapewnienie większego bezpieczeństwa podczas szczytu NATO w Warszawie i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

"Osoby i pojazdy do kontroli są typowane na podstawie analizy i ryzyka i w oparciu o posiadane informacje. Stale monitorujemy sytuację, jesteśmy w ciągłym kontakcie z innymi służbami, zarówno polskimi, jak i z państw sąsiednich" - wyjaśniła rzecznik.

Straż Graniczna prowadzi kontrole na drogach, szlakach kolejowych i lotniskach. W zasięgu terytorialnym Nadodrzańskiego Oddziału SG granicę można przekroczyć w 98 miejscach, w tym na trzech lotniskach (Poznań - Ławica, Wrocław - Strachowice, Zielona Góra - Babimost).

Czytaj też: Na dworcach PKP w Krakowie powstaną strefy dla pasażerów

Tymczasowe kontrole graniczne na drogach opierają się przede wszystkim na mobilnych patrolach. Funkcjonariusze korzystają z mobilnych terminali do odprawy granicznej oraz pojazdów specjalistycznych, tzw. schengenbusów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i dostęp do baz danych, co pozwala na przeprowadzenie kompleksowej kontroli granicznej. Gdzie jest to możliwe, SG korzysta z infrastruktury po byłych przejściach granicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.