PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwencja PO, wybory samorządowe: Nowy statut i program na przyszłoroczne wybory samorządowe

  • bad/PAP    21 października 2017 - 12:23
Konwencja PO, wybory samorządowe: Nowy statut i program na przyszłoroczne wybory samorządowe
W Łodzi konwencja PO: Nowy statut i program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Fot. twitter

"Polska samorządna" – pod takim hasłem rozpoczęła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO.
• Lider partii Grzegorz Schetyna prezentuje program na przyszłoroczne wybory samorządowe, a delegaci mają przyjąć nowy statut Platformy.

• Wśród postulatów ugrupowania na przyszłoroczne starcie o samorządy, mają się znaleźć te, dotyczące dalszej decentralizacji kraju.

• Platforma opowiada się m.in. za likwidacją urzędu wojewody i przekazaniem jego kompetencji organom władzy samorządowej - marszałkom województw i starostom. Chce także, by samorządy miały większy, niż obecnie, udział we wpływach z podatków PIT, CIT i VAT.

 

Konwencję prowadzi dwoje młodych posłów PO: Agnieszka Pomaska i Arkadiusz Marchewka. Na początek głos zabrała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, po niej głos zabrał szef Platformy Grzegorz Schetyna. Następnie delegaci zajmą się przyjęciem nowego statutu. Na koniec zjazdu spodziewane są wystąpienia związanych z PO samorządowców. Wśród ponad tysiąca delegatów nie ma prezydent Warszawy, zarazem jednej z wiceprzewodniczących partii Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jeszcze przed rozpoczęciem konwencji była premier Ewa Kopacz mówiła dziennikarzom iż liczy, że Platforma, i wraz z nią cała opozycja, wyjdzie z niej silniejsza i bardziej zmobilizowana do walki z Prawem i Sprawiedliwością. - Przedstawimy mocny program, który będzie otwarciem dla wszystkich tych, którzy dzisiaj z takim brakiem nadziei patrzą w przyszłość. Chcemy dziś tą konwencją powiedzieć Polakom: jest bardzo poważna nadzieja na to, by odsunąć PiS od władzy - podkreśliła Kopacz.

- Ludzie muszą w to uwierzyć i jestem przekonana, że po tego rodzaju konwencji, po przemówieniach, po działaniach, które później nastąpią, w ciągu najbliższego roku, ludzie tej pewności nabiorą - dodała b. szefowa rządu.

Wśród postulatów ugrupowania na przyszłoroczne starcie o samorządy, mają się znaleźć te, dotyczące dalszej decentralizacji kraju. Platforma opowiada się m.in. za likwidacją urzędu wojewody i przekazaniem jego kompetencji organom władzy samorządowej - marszałkom województw i starostom. Chce także, by samorządy miały większy, niż obecnie, udział we wpływach z podatków PIT, CIT i VAT.

Na początku przyszłego roku ugrupowanie planuje zorganizować kolejny zjazd, poświęcony prezentacji kandydatów na prezydentów miast. Wówczas poznamy twarze kampanii Platformy m.in. w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, czy Krakowie.

W Warszawie - jak sam przyznał we wtorek - zdeterminowany jest startować Rafał Trzaskowski, b. minister administracji i cyfryzacji oraz b. wiceszef MSZ ds. europejskich, obecnie poseł i członek zarządu PO. Obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza ubiegać się o kolejną kadencję. Niedawno zapowiedziała też, że nie będzie kandydować do zarządu PO, gdzie jest obecnie jedną z wiceprzewodniczących partii.

W Gdańsku PO rozważa wystawienie kogoś z dwójki młodych polityków swej partii - posłanki Agnieszki Pomaskiej lub europosła Jarosława Wałęsy. W Szczecinie również startować miałby poseł z pokolenia 40-latków - pod uwagę brani są m.in. poseł Sławomir Nitras i b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jeśli chodzi o Kraków, to wymieniane jest m.in. nazwisko europosłanki Róży Thun; we Wrocławiu chęć startu zadeklarowała już kilka miesięcy temu posłanka, onkolog, prof. Alicja Chybicka.

W części miast startować będą prawdopodobnie dotychczasowi, związani z PO prezydenci, jak Jacek Jaśkowiak w Poznaniu, Krzysztof Żuk w Lublinie, Rafał Bruski w Bydgoszczy, a w Łodzi - Hanna Zdanowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Danio, 2017-10-21 23:28:12

    Jak zwykle wielkie paplanie o niczym,...jaką my to Polske zbudujemy!!! matko, Grzesiek, idź już pan na meteryturę czy coś. Na szczęście nie macie już żadnych szans :)