PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Marszałków oczekują zwiększenia finansowania ośrodków adopcyjnych

  • PAP/JS    22 listopada 2016 - 17:47
Konwent Marszałków oczekują zwiększenia finansowania ośrodków adopcyjnych
Marszałkowie województw zaapelowali "o zmiany w planowaniu i przekazywaniu środków na ośrodki adopcyjne oraz świadczenia rodzinne (fot. konwent.zachodniopomorskie.pl)

• Obradujący w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Konwent Marszałków przyjął stanowisko, w którym domaga się zwiększenia finansowania ośrodków adopcyjnych oraz świadczeń rodzinnych.
• Samorządowcy oczekują też zmian finansowania ustawowo zleconych zadań.
Marszałkowie województw zaapelowali "o zmiany w planowaniu i przekazywaniu środków na ośrodki adopcyjne oraz świadczenia rodzinne, by umożliwić zgodne z prawem, efektywne i terminowe podejmowanie działań przez samorządy".

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział dziennikarzom, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniło o zabezpieczeniu środków na dotacje celowe.

"Do tej pory otrzymaliśmy środki w wysokości 20 proc., co oznacza, że ośrodki adopcyjne i ich pracownicy mają gwarancję finansową na 2-3 miesiące. W rozmowie z samorządowcami podsekretarz stanu (w MRPiPS) Bartosz Marczuk uspokajał, przyznając się jednocześnie do błędu. Zapowiedział, że do końca listopada wojewodowie przyślą nowe metryczki ze znacznie większymi kwotami, które zabezpieczą minimum 80 proc. naszych potrzeb" - podkreślił.

Marszałkowie przyjęli też stanowisko dotyczące projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podkreślono w nim, że "szpitale monoprofilowe pozostają nieuwzględnione w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia". Jak ocenili, spowoduje to "skazanie tych podmiotów na niepewność, co do źródeł finansowania ich działalności".

Jednocześnie Konwent zaapelował o współpracę rządu z regionami przy informatyzacji służby zdrowia oraz elektronicznej wymianie dokumentacji medycznej. "Nowa perspektywa finansowa otwiera kolejne możliwości realizacji projektów i usług w obszarze e-Zdrowia. Samorządy Województw dysponują na ten cel środkami Regionalnych Programów Operacyjnych. Głównym założeniem przyjętym do tych programów jest integracja systemów regionalnych z centralnymi, tak aby usługi elektroniczne systemów służyły jak największej liczbie pacjentów na terenie całego kraju" - podkreślili we wspólnym stanowisku marszałkowie.

Samorządowcy wystąpili też o zmianę obowiązującej ustawy o drogach publicznych. Oczekują "przekazania uprawnień własnościowych w odniesieniu do gruntów pod drogami krajowymi i wojewódzkimi prezydentom miast na prawach powiatu". Ich zadaniem "usuwa to kolizje prawne wynikające z kompetencji właścicielskich".

Marszałkowie zaapelowali także o jak najszybszą aktualizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Według nich brak zmian w programie może doprowadzić do utrudnień w realizacji inwestycji i w wypełnieniu dyrektywy unijnej w tej kwestii do 2021r.

Podczas konwentu wystąpił prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski, zachęcając marszałków do wsparcia budowy Domu Polskiego i Dialogu Europejskiego we Lwowie. Apelował o pomoc samorządów w dokończeniu budowy obiektu, który w przyszłości ma pełnić funkcję centrum kultury polskiej na Ukrainie. Marszałkowie z aprobatą odnieśli się do pomysłu Stowarzyszenia.

Konwent marszałków w Kołobrzegu jest trzecim w tym roku i ostatnim organizowanym przez zachodniopomorskiego marszałka. Wcześniej marszałkowie rozmawiali w Szczecinie i Luboradzy, koło Połczyna-Zdroju. Kolejny konwent będzie organizowany przez marszałka z województwa małopolskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.