PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia Wujek Ruch-Śląsk: dwie ściany będą wyeksploatowane do końca

  • PAP/MN    31 sierpnia 2016 - 13:56
Kopalnia Wujek Ruch-Śląsk: dwie ściany będą wyeksploatowane do końca

Na początku sierpnia zarząd holdingu przedstawił związkowcom analizy, przemawiające za wygaszeniem wydobycia i przekazaniem nierentownej kopalni do SRK (zdj. ilustracyjne, pixabay)

• Dwie uruchomione już ściany wydobywcze rudzkiej części kopalni Wujek (tzw. ruchu Śląsk) będą wyeksploatowane do końca
• Taką informację przekazał w środę, 31 sierpnia, Katowicki Holding Węglowy (KHW), do którego należy rudzki zakład.
• Z danych KHW wynika, iż tylko w tym roku strata ruchu Śląsk wyniesie ok. 90 mln zł.
O terminie przekazania ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zdecyduje natomiast czas wyeksploatowania - zgodnie ze sztuką górniczą - dwóch kolejnych ścian, przygotowywanych obecnie do eksploatacji.

Na początku sierpnia zarząd holdingu przedstawił związkowcom analizy, przemawiające za wygaszeniem wydobycia i przekazaniem nierentownej kopalni do SRK. Związkowcy uważają jednak, że najpierw należy wyeksploatować wszystkie udostępnione w kopalni złoża węgla.

W środę śląsko-dąbrowska Solidarność podała w komunikacie prasowym, że podczas wtorkowej rundy negocjacji zarząd KHW wycofał się z planów rozpoczęcia procesu wygaszania kopalni po wyeksploatowaniu dwóch uruchomionych obecnie ścian (szacuje się, że wydobycie z nich może potrwać do wiosny przyszłego roku), a decyzja o przyszłości ruchu Śląsk ma być podjęta dopiero po sczerpaniu udostępnionych obecnie złóż.

Komentując informację związkowców rzecznik KHW Wojciech Jaros zastrzegł w środę, że dotąd nie zapadły żadne ostateczne decyzje o przyszłości kopalni. Sprecyzował, że rozmowy dotyczą w pierwszym rzędzie dokończenia wydobycia z dwóch już uruchomionych ścian wydobywczych, a nie całego złoża kopalni. "Jeśli chodzi o dwie kolejne ściany - będą przygotowywane, natomiast warunkiem ich pracy będzie możliwość eksploatacji zgodnie ze sztuką górniczą" - podkreślił rzecznik.

Czytaj też: Jest porozumienie w sprawie przyszłości kopalni Sośnica

"Przyszłość kopalni po wyeksploatowaniu obu ścian jest obecnie przedmiotem rozmów ze stroną społeczną. Kolejne spotkanie w sprawie zaplanowano na przyszły tydzień. Natomiast nie ma żadnych decyzji finalnych" - powiedział Jaros, zastrzegając, że nie ma również decyzji o terminie ewentualnego przekazania zakładu do SRK.

Przed tygodniem wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że na wniosek związkowców dwie ściany przygotowane do wydobycia węgla w ruchu Śląsk mają być eksploatowane do sczerpania złóż. Później prawdopodobnie ruch Śląsk wstrzyma wydobycie i trafi do spółki restrukturyzacyjnej.

Związkowcy rozumieją deklarację pracy kopalni do sczerpania złóż szerzej niż tylko zakończenie eksploatacji dwóch obecnych ścian wydobywczych.

"Zarząd przystał na nasz postulat zgłoszony podczas rozmów 23 sierpnia. Zaproponowaliśmy wówczas, aby przed podjęciem decyzji na temat formuły dalszego funkcjonowania naszej kopalni, sczerpać nie tylko dwie uruchomione już ściany, ale wszystkie udostępnione złoża, które obecnie są przygotowywane do rozpoczęcia wydobycia" - powiedział szef Solidarności ruchu Śląsk oraz wiceszef związku w KHW Piotr Bienek.

Czytaj tez: Kopalnia Piast-Ziemowit: Chcą, by dyrekcja była w Lędzinach

Dodał, że w przyszłym tygodniu zarząd holdingu ma przedstawić związkowcom techniczne analizy funkcjonowania ruchu Śląsk w najbliższym okresie. Jego zdaniem, dzięki poczynionym dotąd uzgodnieniom, rudzka część kopalni Wujek zyskała czas na odpowiednią reorganizację i dostosowanie się do nowej formuły, w jakiej ma działać holding.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.