PARTNER PORTALU
 • BGK

Kopex w Przeciszowie: Możliwe referendum, bo kopalnia podzieliła mieszkańców

 • Michał Wroński    5 stycznia 2016 - 12:52
Kopex w Przeciszowie: Możliwe referendum, bo kopalnia podzieliła mieszkańców
Kopalnia w Przeciszowie nie będzie podoba do tych znanych z gmin Górnego Śląska. Fot: mszana.ug.gov.pl

Miała dać pracę dla ponad tysiąca osób i wpływy do budżetu gminy, a może stać się powodem politycznej rewolucji we władzach gminy Przeciszów. Mowa o kopalni, którą w tej niewielkiej miejscowości w zachodniej Małopolsce chce wybudować katowicka firma Kopex, potentat na rynku producentów maszyn górniczych. „Zielone światło” dla tej inwestycji dała rada gminy i wójt Przeciszowa. I za to właśnie chcą ich odwołać przeciwnicy kopalni. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia złożyli u komisarza wyborczego w Krakowie wniosek o przeprowadzenie na terenie gminy referendum w sprawie odwołania tamtejszych władz.
"Nie widząc innej możliwości wpływu na władze samorządowe naszej Gminy zdecydowaliśmy się na podjęcie próby przeprowadzenia procesu określenia kierunków jej rozwoju od podstaw – poprzez opracowanie i uchwalenie nowego Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego. W naszej ocenie jedyną drogą prowadzącą do tego celu jest odwołanie Rady Gminy, jak i Pana Wójta - przed upływem kadencji” – informują przedstawiciele grupy inicjatywnej w piśmie skierowanym do wójta Przeciszowa, Bogdana Cubera. Ich zdaniem władze gminy zlekceważyły wolę mieszkańców sprzeciwiających się budowie kopalni i teraz muszą ponieść za to polityczną odpowiedzialność.

- Jako gmina nie możemy zablokować samego wydobycia, ale mamy wpływ na to, gdzie kopalnia zostanie zlokalizowana. Inwestor zaproponował taką, która dla niego jest najtańsza, tzn. budowę dużego zakładu przemysłowego niemalże w środku wsi. I samorząd poszedł na to najprostsze rozwiązanie przyjmując studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego, w którym zignorował wszelkie związane z tym niedogodności: zapylenie, hałas, zwały węgla i zwiększony ruch ciężarówek – wylicza Lech Ciszak, jeden z wnioskodawców referendum.

- Albo chcemy mieć spokój, albo rozwój. My nie jesteśmy gminą samowystarczalną. Aby się rozwijać potrzebny jest nam jakiś zakład przemysłowy, a dzięki kopalni będą duże wpływy do budżetu gminy – odpowiada na te zarzuty Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa. Przekonuje, że zakład nie zostanie wybudowany „niemalże w centrum wsi”, ale na granicy z sąsiednim Zatorem, a sami mieszkańcy wielokrotnie dawali wyraz temu, że popierają inwestycję.

- W roku 2011 odbyły się wiejskie zebrania we wszystkich sołectwach i 97 procent ich uczestników było „za”. Podczas ostatnich wyborów samorządowych startowałem pod hasłem budowy kopalni i zdobyłem dwa razy tyle głosów, co podczas wyborów w roku 2010. Gdy głosowany było studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego, to poparło je 14 na 15 radnych – przypomina Cuber.

Jakie będą losy wniosku o przeprowadzenie referendum w Przeciszowie okaże się w drugiej połowie stycznia (dokument o jego przeprowadzenie, wraz z listą podpisów, został złożony 17 grudnia, a komisarz wyborczy ma 30 dni na wydanie decyzji w tej sprawie). Jeśli ze względów formalnych nie zostanie odrzucony, to obie strony będą miały 50 dni na akcję i kampanię referendalną.

Przedstawiciele Kopeksu nie komentują sytuacji. Jak podkreślają firma nie jest stroną w tej sprawie. Informują natomiast, że w dalszym ciągu gromadzą dokumentację konieczną do przygotowania wniosku o koncesję na wydobycie węgla, który zostanie złożony w Ministerstwie Środowiska. Terminu nie chcą ujawniać, ale – jak stwierdzają – nastąpi to z całą pewnością w tym roku.

Mająca powstać w Przeciszowie kopalnia ma się zdecydowanie różnić od tradycyjnych zakładów działających w gminach Górnego Śląska. Transport, wentylacja oraz odstawa urobku będzie się odbywać za pomocą tzw. upadowych, czyli pochyłych korytarzy prowadzących z powierzchni do wyrobisk. W ten sposób można eksploatować złoża zalegające płytko pod powierzchnią ziemi. W Kopeksie oszacowano, że pokłady w rejonie Przeciszowa zawierają około 100 milionów ton węgla. Przy rocznej eksploatacji na poziomie około 4 mln kopalnia mogłaby zatem funkcjonować przez ok. ćwierć wieku. Projekt budowy nowej kopalni węgla kamiennego, realizowany jest przez spółkę zależną Kopeksu - Kopex-Ex-Coal.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (18)

 • Damian, 2016-01-13 15:02:22

  Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! 25Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538...  rozwiń
 • Libiążanin, 2016-01-13 10:35:27

  Do mieszkanie : Na Ruchu II KWK Janina, gdzie wydobycie prowadzone było na powierzchnię przez upadową eksploatowano płytko zalegające złoża węgla (ok. 100 głębokości) o słabej jakości. Zakład przeróbczy to była praktycznie sortownia - bez możliwości wzbogacania węgla (czyli wydzielania kamienia z ur...obku). To były główne przyczyny zamknięcia tej kopalni.  rozwiń
 • Yeti, 2016-01-12 08:40:19

  Do Wędrowiec: Doskonale zdaje sobie Pan sprawę,że to nie jest żadne potwierdzenie, ba nawet nie jest deklaracja - to tylko przedstawienie jednego z możliwych kierunków, jak widać, nic nie zostało jeszcze przesądzone.