PARTNER PORTALU
 • BGK

Korki w największych miastach. Kierowcy stoją i liczą straty

 • MIW    2 marca 2016 - 11:55
Korki w największych miastach. Kierowcy stoją i liczą straty
Płynność ruchu ma realne przełożenie na nasze finanse kierowców (Fot.: www.slupsk.policja.gov.pl).

• Firma Deloitte i serwis Targeo.pl zbadały ruch uliczny w największych miastach Polski. 
• Średnio każdy z kierowców stracił w ubiegłym roku przez korki 3350 złotych.
• Najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Wrocław.
Najlepiej z korkami radzą sobie Katowice i Gdańsk, najwięcej problemów sprawiają one kierowcom w Warszawie i Wrocławiu. W sumie zaś korki i utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach kosztowały kierowców w ubiegłym roku 3,8 mld zł.

Takie dane przynosi najnowszy „Raport o korkach w 7 największych miastach Polski” (tj. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku) przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i serwis Targeo.pl.

Raport powstał w oparciu o badanie Korkometr™ zrealizowane przez serwis Targeo.pl. Bazując na rzeczywistych pomiarach prędkości, dla każdego miasta wyliczono wskaźniki opóźnień, pokazujące o ile korki wydłużają czas potrzebny kierowcom na dotarcie do miejsca docelowego (wskaźnik uwzględniający opóźnienia spowodowane korkami w stosunku do przejazdu swobodnego bez utrudnień). Czas opóźnień w korkach w dni robocze zmniejszył się w trzech, a wzrósł w czterech miastach, w tym w dwóch pogorszył się bardzo znacząco – o ponad godzinę miesięcznie na jednego kierowcę. Roczny czas opóźnień we wszystkich miastach łącznie wydłużył się aż o 25 godzin 42 minut

W korkowym rankingu miast najlepiej wypadły Katowice, za którymi znalazł się Gdańsk oraz Łódź. Na drugim biegunie - podobnie jak przed rokiem – znalazł się Wrocław, w którym miesięczny czas tracony przez kierowców w korkach wynosi aż 8 godzin i 52 minuty. W połączeniu z informacją, że wrocławianie ponoszą najwyższe koszty korków spośród wszystkich metropolii, daje to podstawy do wniosku, że stolica Dolnego Śląska jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce.

Problemem polskich miast nadal są wąskie gardła komunikacyjne. Najwięcej wąskich gardeł jest niezmiennie w Warszawie, ich dużą liczbę można z jednej strony tłumaczyć wielkością miasta i większym problemem w kontekście zarządzania ruchem i przepustowością. Miasta najmniej zakorkowane – takie jak Katowice i Gdańsk - mają relatywnie najmniej wąskich gardeł, a generowane przez nie opóźnienia są wyraźnie mniejsze niż w innych metropoliach, są więc mniej dolegliwe dla kierowców.

- W Warszawie, udało się zlikwidować największe wąskie gardło sprzed roku - w Alei Krakowskiej. To efekt przebudowy wyjazdu z miasta w kierunku Krakowa i Katowic. Rekord najniższej średniej prędkości w wąskim gardle wynosi obecnie 2,2 kilometra na godzinę i należy do ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu. Drugie miejsce należy do Warszawy z prędkością 3,2 kilometra na godzinę na Francuskiej i Cybernetyk. Trzecie miejsce zajęła Łódź z ulicami Północną i Ogrodowa i wynikiem 3,7 kilometra na godzinę. Można wskazać kilka miejsc, w których nastąpiła spektakularna poprawa, jednak nasz ranking pokazuje, że łączna liczba i skala wąskich gardeł nie maleje – mówi Rafał Mikołajczak, prezes zarządu Indigo, operatora serwisu Targeo.pl. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • arek, 2016-03-14 20:46:14

  Od kiedy to wsrod 7 najwiekszych miast Polski sa Katowice??? Firma doradcza a podstawowych danych nie zna. Wieksze od Katowic sa Bydgoszcz i Lublin, nie mowiac juz o Szczecinie ktory ma ponad 400 tys i zajmuje 7 pozycje wsrod najwiekszych miast. wstyd
 • Aktywna Mobilność, 2016-03-07 15:57:47

  Wartość przekonania, że korki w miastach można zmniejszyć/ zlikwidować przez poszerzanie ulic lub usuwanie parkujących samochodów na trawniki ma wartość analogiczną do tezy, że otyłość można zmniejszyć/ zlikwidować przez popuszczanie pasa.
 • Tenia, 2016-03-03 17:43:38

  A ul. Curie-Sklodowska po wielkim remoncie jest ciagle zakorkowana, przez światła co pare metrów i wąskie gardło przed mostem Zwierzynieckim. I zdziwienie wielkie ze mamy smog nad miastem.