PARTNER PORTALU
  • BGK

Korupcja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu. Oskarżone 23 osoby

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 10:25
Korupcja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu. Oskarżone 23 osoby
Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników zawierciańskiego PUP. (fot.shutterstock.com)

Do Sądu Rejonowego w Zawierciu trafił akt oskarżenia w sprawie korupcji, do jakiej miało dochodzić w Powiatowy Urzędzie Pracy w Zawierciu. Aktem oskarżenia objęto 23 osoby. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników zawierciańskiego PUP. Przedstawiono im łącznie 127 zarzutów.
O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała we wtorek (6.02) śląska policja i Prokuratura Krajowa. Śledztwo prowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją katowickiej komendy wojewódzkiej oraz śląski wydział PK. Według ustaleń postępowania, do przestępstw dochodziło w latach 2013-2016.

- Aktem oskarżenia zostało objętych łącznie 23 osoby w wieku od 23 lat do 67 lat. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Przedstawiono im łącznie 127 zarzutów - podała PK.

Śledztwo i zarzuty stawiane oskarżonym dotyczą płatnej protekcji, nadużyć urzędniczych oraz wyłudzeń środków pochodzących z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej m.in. na prowadzenie działalności gospodarczej.

- W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono, że osoby, które otrzymały dotacje m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wręczały korzyści majątkowe osobom pośredniczącym, powołującym się na wpływy wśród urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu - poinformowała śląska policja.

Według śledztwa kwoty wręczanych korzyści majątkowych wynosiły od 800 zł do 10 tys. zł, a dotacje udzielane z tego tytułu - od 20 tys. zł do 22 tys. zł. - W śledztwie ustalono również, że część wyłudzonych w ten sposób środków finansowych, wydatkowanych było na inne cele. Proceder ten nie byłby możliwy bez współdziałania urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, w tym byłej dyrektor oraz dwóch urzędniczek - zaznaczyli policjanci.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono należące do podejrzanych mienie w postaci m.in. pieniędzy i samochodów osobowych. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Zawierciu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Kurkuma, 2018-02-08 14:58:24

    Katastrofa!!! Ogólnie Zawiercie śmierdzi korupcją, a Ludzie nie mają co do gara włożyć.... Posadzić i duże wyroki!
  • kierownik pociągu, 2018-02-08 11:30:59

    Zgroza!!! Zwolnić od razu i ukarać surowo tych wszystkich skorumpowanych urzędników, którym się poprzewracało w głowach. Niech na ich miejsce przyjdą inni - uczciwi. Ludzie szukają pracy.