PARTNER PORTALU
 • BGK

Korupcja w samorządach większa niż w ministerstwach, i rośnie

 • KDS/PAP    31 maja 2017 - 08:12
Korupcja w samorządach większa niż w ministerstwach, i rośnie
Niemal co trzeci Polak uważa samorządy za instytucje skorumpowane. O urzędach centralnych i ministerstwach myśli tak 21 proc. z nas (fot. pixabay.com)

Niemal co trzeci Polak uważa, że urzędy są miejscami, w których dochodzi do korupcji - wynika  z najnowszego sondażu CBOS. Gorzej jest tylko w polityce, służbie zdrowia oraz sądach i prokuratorach.
Na pytanie gdzie najczęściej występuje zjawisko korupcji, 30 proc. badanych odpowiedziało, że w urzędach administracji samorządowej. Jedynie więcej osób uważa, że dochodzi do niej w polityce (48 proc. badanych), służbie zdrowia (38 proc.) oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości (32 proc.). 

Polacy uważają, że nieco rzadziej do czynienia mamy z korupcją w urzędach centralnych i ministerstwach (21 proc. badanych), firmach państwowych (17 proc.), policji (16 proc.) oraz w przedsiębiorstwach prywatnych (12 proc.).

Optymistyczne wiadomości są takie, że w ciągu niespełna czterech lat zmniejszyło się grono Polaków, którzy uważają, że korupcja w kraju stanowi duży problem społeczny. Myśli tak 76 proc. z nas. W poprzedniej edycji badania było to 87 proc. społeczeństwa. O 8 punktów procentowych zmniejszył się odsetek badanych, którzy uważają, że korupcja stanowi bardzo duży problem – do 31 proc.

CBOS zwraca uwagę, że istotnie zmniejszyło się też przekonanie o korupcji w dziedzinach najczęściej z nią kojarzonych – w służbie zdrowia (spadek wskazań o 15 punktów procentowych) oraz wśród polityków: działaczy partyjnych, radnych, posłów i senatorów (spadek o 14 punktów).

Ogólnie postrzeganie nasilenia tego zjawiska jest najmniejsze od 1991 roku. Niestety samorządy nie mają tak dobrej opinii. Jeszcze 4 lata temu o korupcji w JST przekonanych było 27 proc., dziś to 30 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Jurek, 2017-11-29 20:33:04

  Niech NIK albo CBA przyjada do Wasosza woj dolnoslaskie a oczy im wyjda z orbit
 • też samorządowiec, 2017-06-01 09:00:45

  "Korupcja w samorządach większa niż w ministerstwach, i rośnie" - a artykuł o badaniach opinii publicznej. Mistrzowie dziennikarstwa i rzetelności. Dla mniej kumatych uzasadnienie: czy jeśli 30% ludzi w sondażu stwierdzi, że to Słońce obraca się wokół Ziemi to uprawniony będzie tytuł &qu...ot;Kopernik kłamał!!! Ziemia centrum wszechświata!" ?  rozwiń
 • szef komisji przetargowej, 2017-06-01 06:01:38

  Do goral: Kpisz, czy o drogę pytasz? Żal mi Cię z całą Twoją nieświadomością o korupcji na szczeblu samorządowym, bo ona zawsze była i jest nadal. W firmach prywatnych trudno jest utrzymać kontrolę nad przetargami publicznymi, bo informacje przeciekają często bokiem, a co mówić o samorządach, gdzie ...praktycznie nie ma prawie żadnej kontroli, bo panuje tu istna "wolna amerykanka". Wystarczy tylko poinformować potencjalnego oferenta, jaką cenę ma wystawić, aby wygrać przetarg. Po otwarciu ofert zwykle wybiera się w imię tzw. oszczędności ofertę "najkorzystniejszą", tzn. z najniższa ceną. Proste? A jakie pole do popisu dla decydentów-spekulantów,którzy już z góry wiedzą, która firma wygra przetarg, bo wcześniej wzięli już pieniądze pod stołem. :-)))  rozwiń