PARTNER PORTALU
 • BGK

Korupcja w Starych Bogaczowicach. Zarzuty dla wójta i jego zastępcy

 • PAP/AH    13 października 2017 - 13:21
Korupcja w Starych Bogaczowicach. Zarzuty dla wójta i jego zastępcy
Wójt i jego zastępca nie przyznali się do winy. Fot. Shutterstock

Wałbrzyska prokuratura postawiła zarzuty korupcji wójtowi gminy Stare Bogaczowice Mirosławowi L. oraz jego zastępcy Bogdanowi S. Zdaniem śledczych wójt miał przyjąć m.in. 5 tys. zł łapówki od przedsiębiorcy, którego firma wykonywała prace budowlane na terenie gminy.
Wójt oraz jego zastępca - jak poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk - zostali zatrzymani w czwartek i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzych.

Mirosławowi L. prokurator postawił cztery zarzuty. "Jeden dotyczący żądania i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 5 tys. zł, drugi przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 2 tys zł. Dwa kolejne zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z podżeganiem jednego z przedsiębiorców do poświadczenia nieprawdy w dokumentach, poprzez wskazanie w nich wykonania, faktycznie niewykonanych robót budowlanych na rzecz Gminy Stare Bogaczowice" - poinformował rzecznik prokuratury.

Łapówki miał wręczać wójtowi przedsiębiorca, którego firma wykonywała prace budowlane na terenie gminy. Według śledczych wójt działał wspólnie i w porozumieniu ze swoim zastępcą Bogdanem S. Usłyszał on również zarzut przyjęcia łapówki w kwocie 5 tys. zł.

Wójt i jego zastępca nie przyznali się do winy. Prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. L. grozi do 10 lat więzienia, zaś S. do 8 lat więzienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Ela, 2017-10-14 09:56:32

  Do Ola: Każdej sprawie należy przyjrzeć się indywidualnie. Jednak moje doświadczenia z samorządem potwierdzają twoją tezę: duży może więcej, ale też samorządowcy traktują gminy jak własność prywatną i pozwalają sobie na zbyt wiele. Nasz burmistrz już dawno powinien siedzieć za kratami. Choćby tylko ...za jazdę po pijanemu. Trzymam w rękach dwa dokumenty podpisane przez burmistrza, które dotyczą tej samej sprawy, zostały wystawione tego samego dnia, a ich treść jest różna. Ewidentnie jeden z nich jest fałszywy. Oskarżył dyrektorkę szkoły i zwolnił ją z pracy, za rzecz której nie zrobiła. Swoje twierdzenia poparł licznymi dokumentami, kryjąc się za ich urzędowym charakterem. To artykuły 271 i 212 KK. 5 lat odsiadki. Robił to świadomie i z premedytacją tworząc fikcję, która miała udawać prawdę, wykorzystując swoje stanowisko. Wszystkie przetargi na terenie gminy wygrywa jedna i ta sama firma, gdzie brat cioteczny burmistrza jest podwykonawcą, a projektantem właściciel firmy, o tym samym nazwisku co burmistrz. Przypadek? Wszyscy wiedzą, że nawet stażysta musi mu dać łapówkę, mimo to jest burmistrzem drugą kadencję i wygra pewnie trzecią, bo tyle zrobił dla gminy.  rozwiń
 • Ola, 2017-10-14 06:52:51

  Do Ula: Duży może więcej a mały mniej, rozumiesz?
 • Ula, 2017-10-13 19:39:55

  Ktoś życzliwy podłożył świństwo,gdzie w grę wchodzą takie śmieszne pieniądze.Wójt i zastępca bardzo uczciwi ludzie,tyle zrobili dla gminy.Widać,że z uczciwych ludzi można zrobić przestępców. Lepiej niech prokuratura zajmnie się tymi co kradną miliony.